sobota 23. srpna 2014

Sierra Nevada Summerfest 2013

Pivo zlatavé až slámové barvy s bílou hustou pěnou. Vůněje sladová s kořenitými tóny českého a německého chmele. V chuti se prvně objevuje sladovost, která přechází do svěží hořkosti. Dále vystoupí příjemná chmelovost a celý požitek je zakončen jemně chmelovým dozníváním. Opravdu osvěžující pivo.

Moje subjektivní hodnocení: 6/10
 

pátek 15. srpna 2014

Zlatopramen Radler pomeranč a zázvor

  • Pivovar Zlatopramen (Skupina Heineken)
  • radler
  • 1,9 % alkoholu
  • plechovka 0,5 l za 15 Kč (cca, a tuším, že to bylo se slevou zrovna)
  • trvanlivost ještě hodně přes rok
Žlutá zakalená barva. Pěna se vytvoří obrovská, ale za minutu po ní není ani stopy. Vůne je prostě pomerančová, možná s trošičkou zázvoru. Chuť je většinu času sladká, velmi pomerančová. Po chvíli se objevuje jakási hořkost, zázvor a snad i útržky jemné chmelovosti a sladovosti (ale docela přebito zázvorem). Kdyby mi ěkdo tvrdil, že v tom pivo ve skutečnosti není, možná bych mu uvěřil.

Nicméně musím uznat, že jak jsem na tomto blogu na radlery většinou nadával (třeba tady), tento Zlatopramen mi opravdu chutná. Sice by mohl být ještě o trochu méně sladký, ale není v něm cítit chemie, je v něm docela velký podíl ovoce a celkově se mi to prostě dobře pije.

Moje subjektivní hodnocení: 6/10 (sic!)

(Ale Heineken mě neplatí, přísahám :P)




čtvrtek 14. srpna 2014

Letní objevování pivovarů #3 | Faltus (Česká Třebová)

Jízdenka z Pardubic do Brna měla tu výhodu, že jsme mohli přesednout v České Třebové. Tak jsme využili příležitosti a navštívili jsme zdejší restaurační pivovar Faltus, který je z vlaku pár minut chůze. Nachází se v malebné uličce a vevnitř je pěkně a čistě zařízený v takovém tom klasickém "dřevo/kachličky stylu" s mnoha místy k sezení. Při pohledu na nabídku na stole jsme se zaradovali nad tím, kolik můžeme ochutnat piv. Nakonec se ukázalo, že jich v jeden okamžik tolik na čepu nemají. Ochutnali jsme ale:

Kohout 10% světlý ležák To byla lehká, kvasnicová a velmi pitelná kvasnicová desítka. Na žízeň posloužila dobře.  6/10


Českotřebovská pšenka 11% Taková průměrně výrazná pšenice, docela kořeněná, pila se dobře (ale nenapadlo nás říct, že chceme bez citronu). 5/10


Red ale Milota 11% Chmelově ovocná a hlavně citrusová vůně, ovocná a docela hořká chuť, jemně nižší říz, osvěžující! 7/10

A na závěr silný Miroslav IPA 17% To byla docela sladová, sladká a ovocná bomba. S menší hořkostí a vyšší plností výborné pivo na ucucávání. Škoda, že jsme spěchali na vlak a museli ho vypít trochu rychleji.


Z toho, co jsme ochutnali, můžu v klidu označit Faltus za pivovar s povedenou produkcí. V restauraci bylo příjemně a docela mě mrzí, že jsme zrovna nepotkali třeba Kryštofa, tedy silnější stout. Tak třeba zas někdy.
 
 

Del Borgo My Antonia

  • Pivovar Del Borgo (Itálie) v kolaboraci s americkým Dogfish Head
  • imperial pils
  • 7,5 % alkoholu
  • za 79 Kč z Pivní lékárny, na pivniklenoty.cz již brzy
  • trvanlivost ještě necelé dva roky
Líbivě zlatavá až oranžová barva, pivo zakalené. Pěna se tvoří decentně, je bílá a na hladině drží opravdu dlouho. Vůně je velmi výrazná, štiplavě citrusová a trochu zemitá s tóny sladu. Pivo je nachmeleno opravdu vydatně. Po napití se objeví ovocná a sladová sladkost, která přechází do střední hořkosti. Doznívání je poměrně suché, trochu hořké a výrazně ovocné se stopami kvasnic. Plnost i říz jsou střední. (Asi) nejnachmelenější spodně kvašené pivo, co jsem kdy pil :)

Moje subjektivní hodnocení: 8/10



čtvrtek 7. srpna 2014

Del Borgo Re Ale

  • Pivovar Del Borgo (Itálie)
  • american pale ale
  • 6,4 % alkoholu
  • chmely Cascade, East Kent Goldings (zdroj: Ratebeer)
  • za 79 Kč z Pivní lékárny, na pivniklenoty.cz již brzy
  • trvanlivost ještě necelé dva roky
Neprůhledné měděné pivo s velmi kvalitní dlouhotrvající a kroužkující pěnou. Vůně je výrazně ovocná po grepech s náznakem sladu. Po napití vystoupí příjemný říz, poměrně velká chmelová hořkost, tropické ovoce a příjemná sladovost. Doznívání je v duchu citronů a pomerančů a odcházející hořkosti.  Příjemný kousek a zároveň můj první italský ejl!

Moje subjektivní hodnocení: 8/10


 


pátek 1. srpna 2014

Letní objevování pivovarů #2 | Pernštejn | (Pardubice)

Jelikož v Pardubicích podle všeho není žádný minipivovar, navštívili jsme s přítelkyní alespoň ten průmyslový, respektive hospodu u jeho bran. Ta je rozdělena na kuřáckou a nekuřáckou část, ve které jsme v době naší návštěvy seděli sami. Na čepu bylo celkově asi 8 piv z produkce pivovaru, z nichž 7 bylo samozřejmě ležáků a jeden slavný 19% Porter.

Já ochutnal čtyři ležáky a Porter v pořadí:

11% Kvasňák (nefiltrovaný) Docela hořký, opravdu kvasnicový, něco mi na něm úplně nesedělo (ale objednal jsem si velký na žízeň) 5/10


14% Taxis Sladší plnější pivo, dobře vyvážené 6/10

Této fotce dal můj foťák číslo 9999. Další obrázek se tedy počítá zase od 0001 :) Tímto děkuji svému kompaktíku Nikonu P300 za deset tisíc fotografií a těším se na těch dalších deset tisíc :)
 
11% Vilém  Ten mě velmi mile překvapil! Skvělá chelová chuť i vůně, tak akorát hořký i řízný, tohle pivo se fakt povedlo. 8/10
 
10 % polotmavá To byl docela propadák... Prázdné tělo, nevýrazná chuť vídeňského sladu, mě neoslovilo. 4/10


19% Porter Specialitu zdejšího pivovaru jsem samozřejmě nemohl vynechat a dobře jsem udělal. Porter je prostě výborné sladké pivo, plné chutí tmavého ovoce s velice příjemným hřejivým účinkem. 9/10


Celkově jsem v pivovaru dostal to, co jsem od něj očekával. Pardubický Pernštejn je jeden z těch lepších regionálních ležákoidních pivovarů a jeho produkce je vesměs dobrá plus Porter skutečně výborný. Pivovarka je takový průměr mezi hospodami - nenadchne a neurazí. Nutno ještě říct, že většinu piv jsme dostali lehce pod míru, ale vzhledem k tomu, že nejdražší pivo stálo 27 Kč a za naši ochutnávku celkem 8 většinou malých piv jsme dali jen něco málo přes stokorunu, jsem to neřešil.


Příště snad Faltus z České Třebové...

středa 23. července 2014

Letní objevování pivovarů #1 | Clock | (Potštejn)

Pivovar Clock vznikl velice nedávno rekonstrukcí jednoho z domů ve vesnici Potštejn kousek od Rychnova. Je to pivovar restaurační, takže jsme si na jejich pivě mohli pochutnat v hospodě, kde je uvnitř navíc výhled přímo na dvě varny. Interiér na mě působil velice sympaticky. Na stěnách byly obrazy reprezentující různá piva. Vnitřek byl nekuřácký, na zahrádce ležely po stolech popelníky. Bohužel v den naší návštěvy byly na čepu jen dvě piva z obvyklých pěti, respektive to třetí se narazilo v průběhu (přišli jsme o světlou spodně kvašenou desítku a jedenáctku weizenbier).

Prvním ochutnaným pivem byl 12% polotmavý ležák Maid. Měl lehce nadprůměrnou kroužkující pěnu, klasickou měděnou barvu a velmi sladovou vůni. Zase jedno z piv, které mi připomínalo čerstvě otevřený pytel s mnichovským sladem. Kromě sladu bylo jemně hořké a jisté chmelové aroma tam člověk našel taky. Pro mě ale sladová bomba :) 7/10


Jelikož nebylo ještě na čepu nic jiného, druhý pán na holení byl 14% red ale Twist. To už byla jiná paráda! Vůně oslnivě ovocná (grepy a ostatní citrusy), chmelově kořenitá, celkově správně navoněný ejl. Po napití se k té vší ovocnosti s plnějším tělem objevila vyšší hořkost a já litoval, že jsem si nedal celý půllitr. 9/10


Pak se na nás usmálo štěstí, protože se otevřela další pípa s 12% světlým ejlem Clock. To byla taková normální APA. Docela dost kvasnicová, jemně chmelové ovocné tóny a průměrná ejlová hořkost. Na letní žízeň ideálka. (Takže tím by se bývalo vyplatilo začít) 6/10



K jídlu bylo možné si objednat například chleby s pomazánkou nebo nakládaný hermelín a podobné studené klasiky. Dokonce bylo něco i pro milovníky sladkého, Barča si objednala cheesecake a moc jí chutnal. Celkově Clock hodnotím velmi pozitivně (až na to, že byli tak "vypití") a mrzí mě, že kvůli špatné dostupnosti z Brna se do něho asi úplně často vracet nebudu.

pátek 11. července 2014

Anderson Valley Heelch O' Hops

Na tomto pivu zlatavé mlhavé barvy se skví sněhobílá pěna, které se po nalití vytvoří tak akorát a ukázkově spadne na hladinu do dvoumilimetrové vrstvičky. Přes ni vystupuje pronikavá chmelová bomba v čele s hordou tropického ovoce, rozinek a slabou sladovou stopou. Po napití udeří opravdu silná chmelová hořkost, která nemusí sednout úplně každému. Zároveň se přidává příjemná sušenková sladovost a celý doušek je mírně hřejivý. To je znát hlavně v dlouhém doznívání, kde pomalu ustupuje chmelová hořkost s tropickým ovocem a náznakem vanilky. Určitě fajn pivo pro milovníky extrémní hořkosti :)

Moje subjektivní hodnocení: 8/10

 

středa 2. července 2014

George Gale & Co HSB

Decentní pěna s průměrnými bublinami. Opadá pozvolna a zůstává na stěnách sklenice. Barva je rubínová až měděná, čirá. Z hladiny se line příjemně pražená vůně, čokoláda, trocha oříšků a tmavého ovoce. HSB má plnější středně hořké tělo. Přidává se praženost tmavých sladů a decentní chmelová ovocnost. Praženost pak dominuje hlavně v doznívání. Skvěle pitelný a vyvážený bitter.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10


úterý 24. června 2014

Meantime Raspberry Wheat

Po nalití má ukrutnou pěnivost. Ze začátku bylo pěny ve sklenici asi 90 % objemu. Když se ustálila, poměrně rychle opadla. Barva je narůžovělá, neprůhledná. Vůně docela sladká s náznakem malin a kyselosti. V chuti je prvně cítit sladkost, velký říz a pak se přidají maliny (malinko nepřirozené) s velkou kyselostí. Ta je pro mě až moc výrazná. Jinak docela dobré ochucené pivo.

Moje subjektivní hodnocení: 5/10