Zobrazují se příspěvky se štítkemspodně kvašené. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemspodně kvašené. Zobrazit všechny příspěvky

úterý 26. srpna 2014

Holy Starling

  • Holy Farm (vařeno v Permonu)
  • ochucený světlý ležák
  • 12 % EPM
  • 4,5 % alkoholu
  • 0,5 l za 39 Kč v Pivní Lékárně
Nefiltrováno a nepasterováno. Narudlá barva s načervanalou, poměrně dobrou pěnou. Vůně višňová, ale také docela chmelová, to jsem nečekal. V chuti je po napití opravdu cítit pivo, tedy sladová a pak chmelová složka s průměrnou hořkostí, višňová chuť přichází v zápětí. A je to takové příjemné. Rozhodně mě Špaček příjemně překvapil. Ve složení je uveden "rostlinný macerát".

Moje subjektivní hodnocení: 6/10 


sobota 23. srpna 2014

Sierra Nevada Summerfest 2013

Pivo zlatavé až slámové barvy s bílou hustou pěnou. Vůněje sladová s kořenitými tóny českého a německého chmele. V chuti se prvně objevuje sladovost, která přechází do svěží hořkosti. Dále vystoupí příjemná chmelovost a celý požitek je zakončen jemně chmelovým dozníváním. Opravdu osvěžující pivo.

Moje subjektivní hodnocení: 6/10
 

pátek 15. srpna 2014

Zlatopramen Radler pomeranč a zázvor

  • Pivovar Zlatopramen (Skupina Heineken)
  • radler
  • 1,9 % alkoholu
  • plechovka 0,5 l za 15 Kč (cca, a tuším, že to bylo se slevou zrovna)
  • trvanlivost ještě hodně přes rok
Žlutá zakalená barva. Pěna se vytvoří obrovská, ale za minutu po ní není ani stopy. Vůne je prostě pomerančová, možná s trošičkou zázvoru. Chuť je většinu času sladká, velmi pomerančová. Po chvíli se objevuje jakási hořkost, zázvor a snad i útržky jemné chmelovosti a sladovosti (ale docela přebito zázvorem). Kdyby mi ěkdo tvrdil, že v tom pivo ve skutečnosti není, možná bych mu uvěřil.

Nicméně musím uznat, že jak jsem na tomto blogu na radlery většinou nadával (třeba tady), tento Zlatopramen mi opravdu chutná. Sice by mohl být ještě o trochu méně sladký, ale není v něm cítit chemie, je v něm docela velký podíl ovoce a celkově se mi to prostě dobře pije.

Moje subjektivní hodnocení: 6/10 (sic!)

(Ale Heineken mě neplatí, přísahám :P)




čtvrtek 14. srpna 2014

Del Borgo My Antonia

  • Pivovar Del Borgo (Itálie) v kolaboraci s americkým Dogfish Head
  • imperial pils
  • 7,5 % alkoholu
  • za 79 Kč z Pivní lékárny, na pivniklenoty.cz již brzy
  • trvanlivost ještě necelé dva roky
Líbivě zlatavá až oranžová barva, pivo zakalené. Pěna se tvoří decentně, je bílá a na hladině drží opravdu dlouho. Vůně je velmi výrazná, štiplavě citrusová a trochu zemitá s tóny sladu. Pivo je nachmeleno opravdu vydatně. Po napití se objeví ovocná a sladová sladkost, která přechází do střední hořkosti. Doznívání je poměrně suché, trochu hořké a výrazně ovocné se stopami kvasnic. Plnost i říz jsou střední. (Asi) nejnachmelenější spodně kvašené pivo, co jsem kdy pil :)

Moje subjektivní hodnocení: 8/10



pátek 1. srpna 2014

Letní objevování pivovarů #2 | Pernštejn | (Pardubice)

Jelikož v Pardubicích podle všeho není žádný minipivovar, navštívili jsme s přítelkyní alespoň ten průmyslový, respektive hospodu u jeho bran. Ta je rozdělena na kuřáckou a nekuřáckou část, ve které jsme v době naší návštěvy seděli sami. Na čepu bylo celkově asi 8 piv z produkce pivovaru, z nichž 7 bylo samozřejmě ležáků a jeden slavný 19% Porter.

Já ochutnal čtyři ležáky a Porter v pořadí:

11% Kvasňák (nefiltrovaný) Docela hořký, opravdu kvasnicový, něco mi na něm úplně nesedělo (ale objednal jsem si velký na žízeň) 5/10


14% Taxis Sladší plnější pivo, dobře vyvážené 6/10

Této fotce dal můj foťák číslo 9999. Další obrázek se tedy počítá zase od 0001 :) Tímto děkuji svému kompaktíku Nikonu P300 za deset tisíc fotografií a těším se na těch dalších deset tisíc :)
 
11% Vilém  Ten mě velmi mile překvapil! Skvělá chelová chuť i vůně, tak akorát hořký i řízný, tohle pivo se fakt povedlo. 8/10
 
10 % polotmavá To byl docela propadák... Prázdné tělo, nevýrazná chuť vídeňského sladu, mě neoslovilo. 4/10


19% Porter Specialitu zdejšího pivovaru jsem samozřejmě nemohl vynechat a dobře jsem udělal. Porter je prostě výborné sladké pivo, plné chutí tmavého ovoce s velice příjemným hřejivým účinkem. 9/10


Celkově jsem v pivovaru dostal to, co jsem od něj očekával. Pardubický Pernštejn je jeden z těch lepších regionálních ležákoidních pivovarů a jeho produkce je vesměs dobrá plus Porter skutečně výborný. Pivovarka je takový průměr mezi hospodami - nenadchne a neurazí. Nutno ještě říct, že většinu piv jsme dostali lehce pod míru, ale vzhledem k tomu, že nejdražší pivo stálo 27 Kč a za naši ochutnávku celkem 8 většinou malých piv jsme dali jen něco málo přes stokorunu, jsem to neřešil.


Příště snad Faltus z České Třebové...

pondělí 28. dubna 2014

Vojkovický Vraník

  • Pivovar Koníček
  • tmavý ležák
  • 12 % EPM
  • 5 % alkoholu
  • 0,3 l za cca 27 Kč v Ochutnávkové
Krásná temně rudá barva, výborná pěna. Ve vůni i v chuti pražené a karamelové slady. No a to doznívání! Je v něm všechno od karamelu přes čokoládu, melasu až ke kávě. Velmi osobité pivo. Me gusta.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10




středa 23. dubna 2014

Gambrinus eXcelent

  • Pivovar Gambrinus, Plzeňský Prazdroj a.s., SABMiller (druhá největší pivovarská skupina na světě)
  • 11 % EPM
  • 4,6 % alkoholu
  • 0,5 l za 13 Kč v Intersparu (víte, že za pár měsíců z něj bude Albert?)
Po všech ohledech docela průměrné pivo. Přijde mi docela pěkně sladové i hořké, nicméně mi tam opět vadí charakter hořkosti, podobně jako u Starobrno Medium. Rozhodně to není hnusný patok, ale jedno na ochutnání stačilo.

Moje subjektivní hodnocení: 4,5/10

P.S.: Brzy zase přibudou nějaké recenze... Byl jsem poslední dobou furt nějaký nemocný a tudíž byl útlum ochutnávkám...





úterý 25. března 2014

Harrach světlý ležák

  • Pivovar Harrach - Jelínkova vila
  • světlý ležák
  • 12 % extraktu původní mladiny
  • 5,2 % alkoholu
  • chmel Sládek, ŽPČ, chmelový extrakt (!)
  • 0,5 za 39 Kč ve Výčepu Na Stojáka Pekanda
Skvěle sladová záležitost, která nicméně neztrácí ani v "tak-akorát" intenzitě hořkosti. Pije se to samo, na žízeň hodně nebezpečné.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10



sobota 15. března 2014

Starobrno 10%


Po uherském roce (či dvou) jsem se zastavil U Čoupků, což je klasická "vesnická hospoda" u nás v obci. Na čepu mají pravidelně Starobrno 10 a 11 za vesnické ceny, tedy 23, respektive 24 Kč. O víkendu tam jsou prý ochutnávky z regionálních pivovarů, ale tam jsem byl naposledy před těmi uheráky. Ze zvědavosti jsem si dal desítku k denní polévce a byl jsem příjemně překvapen. Byla dobře načepovaná i ošetřená a rozhodně nebyla tak nepříjemně hořká jako to Medium z lahve. Samozřejmě to není žádná výběrová dobrota, ale na zapití zelňačky po obědě úplně pohoda.

Moje subjektivní hodnocení: 5/10



pátek 7. března 2014

Recenze Starobrno Medium Nepasterizované

  • Pivovar Starobrno (skupina Heineken)
  • světlý ležák
  • 11 % extraktu původní mladiny (tedy na lahvi to není, ale myslím, že to tak dřív inzerovali...)
  • 4,7 % alkoholu
  • 0,5 l za nějakých 13 Kč v Albertu
  • trvanlivost ještě 2 měsíce
Jelikož už nějaký ten měsíc piju velké množství výborných piv, rozhodl jsem se vyzkoušet Starobrno Medium, kterému už se dlouhou dobu vyhýbám a celkově nemám potřebu ho pít. Důvod recenze je jednoduchý – abych co nejvíce objektivně zhodnotil, jak opravdu je/není hrozné.

Barvu má zlatavou, té není co vytknout. Pěnivost je průměrná a pěna opadává do řídké vrstvičky na hladině. Ve vůni jsem pár minut po nalití cítil velmi výraznou kovovost, která ovšem odezněla. Poté je vůně hlavně sladová s trochou štiplavého chmele. Nástup chuti mi přijde sladový a poté hned ostře hořký, ale celý dojem z těla je dost vodový a prázdný. Také se mi pivo zdá docela přesyceno (opravdu velký říz). V doznívání pak vnímám docela příjemnou sladovost, nicméně zabíjenou ulpívající nepříjemnou hořkostí. Ta není nepříjemná svou intenzitou, ale spíš "provodením". Dovolím si hádat, že toto je způsobeno velkým podílem chmelového extraktu při chmelení a nejspíš i použitím HGB. Tímto nechci nějak cíleně špinit Starobrno, klidně to tak být nemusí...

Všeobecně tedy Medium z lahve nevnímám jako hnusné/nepitelné pivo, pouze mně jako lepších-ležáků-znalému člověku nemá co nabídnout. Nejvíce mi na něm vadí prázdné tělo, převelký říz a nepříjemný styl hořkosti. A jen jsem si potvrdil, že se mu nepřestanu vyhýbat.

Moje subjektivní hodnocení: 4/10

úterý 4. března 2014

Bakalář Za studena chmelený

Barva průhledná, měděná až zlatá. Pěna je průměrná se středními bublinkami, opadá pozvolna a trhá se na hladině. Ve vůni vyniká sladovost společně s chmelovými silicemi. Opravdu povedená vůně. Nástup chuti je jemně hořký. pokračuje plnějším sladovým tělem a chmelovými tóny. V doznívání předává sladká a sladová složka společně s dalším chmelovým aroma. Prostě provoněný ležák.

Moje subjektivní hodnocení: 7/10


úterý 11. února 2014

Wooden Hand Brewery Cornish Steam Lager (Žatec)

  • Žatecký pivovar
  • nefiltrovaný světlý ležák (pasterovaný)
  • 12,5 % EPM
  • 5,3 % alkoholu
  • 0,5 l za 20 Kč z Pivní lékárny
  • 3 dny po doporučené spotřebě
Neprůhledně zlatý ležák s téměř žádnou pěnou (čehož může být příčina stáří). Vůně je hlavně sladová, ale také drsně chmelová s lehoučkým nádechem ovoce. Po napití vystupuje poměrně velká sladkost a sladovost. Po chvíli doušek hořkne a objevují se jemně kořeněné a citrusové chmelové tóny. Ty pak ústí do sladového konce. Díky absenci filtrace si i přes pasterizaci zachoval jakýsi výraznější charakter. Rozhodně zajímavé pivo, které doporučuju ochutnat
Zajímavostí je rozhodně lahev od mého kousku. Jak můžete vidět z fotky, je mírně zdeformovaná zřejmě ze samotné výroby. Vsadím se, že je to pěkná raritka :)
 
Moje subjektivní hodnocení: 8/10

Žatec Export

  • Žatecký pivovar
  • světlý ležák
  • 12,1 % EPM (ale to je uvedeno na webu spolu s údajem 5,3 % alkoholu)
  • 5,1 % alkoholu (údaj z lahve)
  • 0,5 l kolem 20 Kč z Pivní lékárny
  • 6 dní po datu minimální trvanlivosti
Zlatá až měděná barva s oku lahodící pěnou. Ta poměrně drží a jemně kroužkuje. Příjemnou složkou vůně je jemná štiplavost chmele, ale také skvělá dávka sladu. V chuti se středním řízem a plnějším tělem vyniká sladovost, která chvílemi prostupuje až do medova. Po napití se musíte napít znova... Z žateckého pivovaru jsem ochutnal již pár piv a u každého jsem musel uznat, že je opravdu povedené.

Moje subjektivní hodnocení: 8/10


sobota 28. prosince 2013

Žatec Strong

  • Žatecký pivovar
  • polotmavý silný ležák
  • 18,5 % EPM
  • 7,3 % alkoholu
  • 0,5 l za 30 Kč z Lékárny
Karamelově hnědá, načervenalá barva. Pěna se tvoří docela nízká a hustá. Drží na hladině. Ve vůni je nejvíce cítit karamel a celková sladkost. Začátek doušku je sladký, se středním až nižším řízem a velmi příjemně karamelový. Postupně se ke sladkému karamelu přidává decentní chmelová hořkost. Příjemné pitivo.

Moje subjektivní hodnocení: 7/10


čtvrtek 31. října 2013

Žatec Baronka

  • Žatecký pivovar
  • světlý ležák
  • 12,7 % EPM
  • 5,4% alkoholu
  • 0,5 l za 17 Kč z Lékárny
Průhledná rezavá barva, pěna průměrně dobrá. Chvíli drží a opadá na hladinu. Vůně je jemně sladová a štiplavě chmelová. V chuti je patrný velký osvěžující říz. Nejprve nastoupí velká chmelová hořkost a poté sladová linka. Doznívání je příjemně chmelové. Jeden z nejpovedenějších průmyslových ležáků.

Moje subjektivní hodnocení: 8,5/10


středa 23. října 2013

U Tří růží Kouřový speciál

Tak su asi blbé nebo co, ale v tomto jsem strašně cítil chleba. Fakt jako kdybych si kousl do čerstvě upečenýho, akorát teda chlazenýho. Kolem se motaly kvasnice a nějaká nakuřovanost asi utekla do toho chleba. Ale dobrý to bylo náramně, to mu upřít nemůžu ;)

Moje subjektivní hodnocení: 9/10



úterý 22. října 2013

Svatováclavské Tmavé pivo pana Bruna

  • Svatováclavský pivovar Olomouc
  • tmavý ležák
  • 13 % extraktu původní mladiny
  • 0,3 l za 28 Kč v Ochutnávkové
Kroužky, černota, praženost, vyšší říz, káva káva a hořkost, super.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10



neděle 13. října 2013

Herold Světlý březnický ležák

Zlatavá průhledná barva, pivo čiré. Pěna se středními bublinami, poměrně stabilní. Vůně příjemně sladová, mírně chmelová, trávová. Chuť je příjemně sladová, chmelová hořkost vyšší, velmi příjemná. Tělo je středně plné a říz vyšší, osvěžující. Doznívání je krásně hořké a osvěžující. S přídavkem cukru a vitamínu C.

Moje subjektivní hodnocení: 7,5/10




sobota 5. října 2013

Bischofshof Regensburger Premium

Ležák se zlatou až úplně žlutou barvou, pěnu má poměrně kvalitní, ve sklenici drží. Vůně je hlavně velmi sladová, jemně kořeněná po chmelu. Po prvním doušku ucítíme hlavně sladovost, střední říz, a jemně hořčejší konec. Ten pak doznívá v nižší chmelové hořkosti s opravdu decentním citronovým nádechem.

Moje subjektivní hodnocení: 5,5/10


pátek 4. října 2013

Svatováclavský Vratislav

Téměř úplně černá barva. Béžová pěna docela drží a kroužkuje. Vůně je úžasně ovocná, já v ní poznával nejvíce višně/třešně a grepy. Dále vynikají chutě pražených sladů a jemně alkohol. Chuť opět sladce ovocná, ale pomalu přecházející do vůně starého dřeva (nevím, jak jinak to popsat, ale bylo to příjemné), pražené hořkosti a suchého, jemně hřejivého konce.

Tento porter mi dost chutnal a litoval jsem toho, že jsem si dal jen malého. Tak jsem si potom dal ještě jednoho :)

Moje subjektivní hodnocení: 9,5/10