Zobrazují se příspěvky se štítkemrecenze. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemrecenze. Zobrazit všechny příspěvky

pátek 30. ledna 2015

Sierra Nevada Celebration Fresh Hop IPA

Srdcem tohoto piva jsou čerstvé americké chmely. Ty jsou ihned po sklizni usušeny a přidány do piva maximálně do sedmi dnů od samotné sklizně. Po nalití tento ejl vytvoří vysokou a hustou nažloutlou pěnou, která výborně drží a kroužkuje. Proniká přes ni příjemně kořeněná vůně se stopami karamelu. Chuť je zpočátku nasládlá, ale brzy přechází v příjemnou chmelovou hořkost doprovázenou tóny citrusů a nějakého červeného ovoce. V doznívání převládá tato ovocnost s vyšší hořkostí. Je to velice příjemně pitelné.


Moje subjektivní hodnocení: 8/10



neděle 25. ledna 2015

Bernard Bohemian Ale

  • Pivovar Bernard
  • czech belgian strong ale
  • 8,2 % alkoholu
  • 0,5 l za 30 Kč v Tescu
Tak jsem první ejl od Bernarda už ochutnal i já. Četl jsem předtím pár ohlasů, které nebyly úplně pozitivní. Já ale musím říct, že mi to nijak hrozné nepřišlo, dokonce jsem si ho i užil. Přes hustou pěnu pronikala hlavně kořeněná a sladká vůně, v chuti akorát výrazný (sladký, karamelový) a stejně tak v doznívání. Prostě sympatický ejl. S belgickými vzory se to samozřejmě nedá srovnávat. Ale je to první várka a navíc za úplně odlišnou cenu. Za mě jeden palec nahoru a určitě si ho koupím znovu.

Moje subjektivní hodnocení: 6/10

 

středa 21. ledna 2015

Chlumecký Amber Ale

  • Pivovar Vysoký Chlumec (skupina Lobkowicz)
  • amber ale
  • 4,9 % alkoholu
  • 0,5 l za 29 Kč v Pivní lékárně (Brno)
Průhledné pivo načervenalé barvy. Hustá pěna je béžová. Chvíli drží na hladině, ale řídne. Vůně je hlavně sladově karamelová a možná trochu medová. Tělo je středně plné, se středním řízem. V chuti se objevuje hlavně zmíněný karamel, lehká hořkost a na konci i závan chmele spolu s citrusy. Celkově se jedná o velmi pitelné pivo. Právě jsem dopil a klidně bych si dal druhé :)

Moje subjektivní hodnocení: 7,5/10



Poznámka pod čarou: jelikož mi za poslední měsíce pomalu vyrostla kuchyň ve vedlejším pokoji, našel jsem snad konečně stálou pozici, kde můžu fotit vzorky. Šedé kachličky jsou snad dosti kontrastní a okrasná lišta tolik neruší.

pondělí 20. října 2014

Chimay White

  • Pivovar Chimay (Belgie, trapistický)
  • belgian strong ale (tripel)
  • 8 % alkoholu
  • 0,33 l z Pivních klenotů
Stále piju zajímavá a nová piva, jen jsem nějak zanevřel na ono "chlubení se na blogu". Jsem zpátky. Snad.
 Oranžový, zakalený ejl. Pěna je patřičně hustá a objemná, jak se na tato belgická piva sluší. Přes pěnu vystupuje ovocná vůně, s tóny koření i kvasnic. Po čase i mírná lihovost. Po napití se objevuje karamelová sladovost, která přechází do kořenité a ovocné fáze, kde nejvíce vynikají broskve. Doznívání je jemně hořké s náznakem ovoce a kvasnic. Chutnalo!

Moje subjektivní hodnocení: 9/10

 
 

pondělí 29. září 2014

Kozel Extra Svieži

  • Pivovary Topvar a.s. (skupina SABMiller) 
  • světlý ležák s Citrou
  • 8,5 % EPM
  • 3,5 % alkoholu
  • dostal jsem darem od Mora na recenzi, tímto mu děkuji :)
Barva zlatá do žluta, pěna nic moc. Vůně sladová a opravdu trochu citrusová. Ve vodnatém těle s vyšším řízem a hořkostí je docela značná chmelovost, zemitost a trocha kvasnic? Ne, to možná bude ta citra... Na to že jde o licenční vaření obrovské značky se to docela povedlo. Nenadchne, neurazí.

Moje subjektivní hnodecení: 5/10

úterý 26. srpna 2014

Holy Starling

  • Holy Farm (vařeno v Permonu)
  • ochucený světlý ležák
  • 12 % EPM
  • 4,5 % alkoholu
  • 0,5 l za 39 Kč v Pivní Lékárně
Nefiltrováno a nepasterováno. Narudlá barva s načervanalou, poměrně dobrou pěnou. Vůně višňová, ale také docela chmelová, to jsem nečekal. V chuti je po napití opravdu cítit pivo, tedy sladová a pak chmelová složka s průměrnou hořkostí, višňová chuť přichází v zápětí. A je to takové příjemné. Rozhodně mě Špaček příjemně překvapil. Ve složení je uveden "rostlinný macerát".

Moje subjektivní hodnocení: 6/10 


sobota 23. srpna 2014

Sierra Nevada Summerfest 2013

Pivo zlatavé až slámové barvy s bílou hustou pěnou. Vůněje sladová s kořenitými tóny českého a německého chmele. V chuti se prvně objevuje sladovost, která přechází do svěží hořkosti. Dále vystoupí příjemná chmelovost a celý požitek je zakončen jemně chmelovým dozníváním. Opravdu osvěžující pivo.

Moje subjektivní hodnocení: 6/10
 

pátek 15. srpna 2014

Zlatopramen Radler pomeranč a zázvor

  • Pivovar Zlatopramen (Skupina Heineken)
  • radler
  • 1,9 % alkoholu
  • plechovka 0,5 l za 15 Kč (cca, a tuším, že to bylo se slevou zrovna)
  • trvanlivost ještě hodně přes rok
Žlutá zakalená barva. Pěna se vytvoří obrovská, ale za minutu po ní není ani stopy. Vůne je prostě pomerančová, možná s trošičkou zázvoru. Chuť je většinu času sladká, velmi pomerančová. Po chvíli se objevuje jakási hořkost, zázvor a snad i útržky jemné chmelovosti a sladovosti (ale docela přebito zázvorem). Kdyby mi ěkdo tvrdil, že v tom pivo ve skutečnosti není, možná bych mu uvěřil.

Nicméně musím uznat, že jak jsem na tomto blogu na radlery většinou nadával (třeba tady), tento Zlatopramen mi opravdu chutná. Sice by mohl být ještě o trochu méně sladký, ale není v něm cítit chemie, je v něm docela velký podíl ovoce a celkově se mi to prostě dobře pije.

Moje subjektivní hodnocení: 6/10 (sic!)

(Ale Heineken mě neplatí, přísahám :P)




čtvrtek 14. srpna 2014

Letní objevování pivovarů #3 | Faltus (Česká Třebová)

Jízdenka z Pardubic do Brna měla tu výhodu, že jsme mohli přesednout v České Třebové. Tak jsme využili příležitosti a navštívili jsme zdejší restaurační pivovar Faltus, který je z vlaku pár minut chůze. Nachází se v malebné uličce a vevnitř je pěkně a čistě zařízený v takovém tom klasickém "dřevo/kachličky stylu" s mnoha místy k sezení. Při pohledu na nabídku na stole jsme se zaradovali nad tím, kolik můžeme ochutnat piv. Nakonec se ukázalo, že jich v jeden okamžik tolik na čepu nemají. Ochutnali jsme ale:

Kohout 10% světlý ležák To byla lehká, kvasnicová a velmi pitelná kvasnicová desítka. Na žízeň posloužila dobře.  6/10


Českotřebovská pšenka 11% Taková průměrně výrazná pšenice, docela kořeněná, pila se dobře (ale nenapadlo nás říct, že chceme bez citronu). 5/10


Red ale Milota 11% Chmelově ovocná a hlavně citrusová vůně, ovocná a docela hořká chuť, jemně nižší říz, osvěžující! 7/10

A na závěr silný Miroslav IPA 17% To byla docela sladová, sladká a ovocná bomba. S menší hořkostí a vyšší plností výborné pivo na ucucávání. Škoda, že jsme spěchali na vlak a museli ho vypít trochu rychleji.


Z toho, co jsme ochutnali, můžu v klidu označit Faltus za pivovar s povedenou produkcí. V restauraci bylo příjemně a docela mě mrzí, že jsme zrovna nepotkali třeba Kryštofa, tedy silnější stout. Tak třeba zas někdy.
 
 

Del Borgo My Antonia

  • Pivovar Del Borgo (Itálie) v kolaboraci s americkým Dogfish Head
  • imperial pils
  • 7,5 % alkoholu
  • za 79 Kč z Pivní lékárny, na pivniklenoty.cz již brzy
  • trvanlivost ještě necelé dva roky
Líbivě zlatavá až oranžová barva, pivo zakalené. Pěna se tvoří decentně, je bílá a na hladině drží opravdu dlouho. Vůně je velmi výrazná, štiplavě citrusová a trochu zemitá s tóny sladu. Pivo je nachmeleno opravdu vydatně. Po napití se objeví ovocná a sladová sladkost, která přechází do střední hořkosti. Doznívání je poměrně suché, trochu hořké a výrazně ovocné se stopami kvasnic. Plnost i říz jsou střední. (Asi) nejnachmelenější spodně kvašené pivo, co jsem kdy pil :)

Moje subjektivní hodnocení: 8/10



čtvrtek 7. srpna 2014

Del Borgo Re Ale

  • Pivovar Del Borgo (Itálie)
  • american pale ale
  • 6,4 % alkoholu
  • chmely Cascade, East Kent Goldings (zdroj: Ratebeer)
  • za 79 Kč z Pivní lékárny, na pivniklenoty.cz již brzy
  • trvanlivost ještě necelé dva roky
Neprůhledné měděné pivo s velmi kvalitní dlouhotrvající a kroužkující pěnou. Vůně je výrazně ovocná po grepech s náznakem sladu. Po napití vystoupí příjemný říz, poměrně velká chmelová hořkost, tropické ovoce a příjemná sladovost. Doznívání je v duchu citronů a pomerančů a odcházející hořkosti.  Příjemný kousek a zároveň můj první italský ejl!

Moje subjektivní hodnocení: 8/10


 


pátek 1. srpna 2014

Letní objevování pivovarů #2 | Pernštejn | (Pardubice)

Jelikož v Pardubicích podle všeho není žádný minipivovar, navštívili jsme s přítelkyní alespoň ten průmyslový, respektive hospodu u jeho bran. Ta je rozdělena na kuřáckou a nekuřáckou část, ve které jsme v době naší návštěvy seděli sami. Na čepu bylo celkově asi 8 piv z produkce pivovaru, z nichž 7 bylo samozřejmě ležáků a jeden slavný 19% Porter.

Já ochutnal čtyři ležáky a Porter v pořadí:

11% Kvasňák (nefiltrovaný) Docela hořký, opravdu kvasnicový, něco mi na něm úplně nesedělo (ale objednal jsem si velký na žízeň) 5/10


14% Taxis Sladší plnější pivo, dobře vyvážené 6/10

Této fotce dal můj foťák číslo 9999. Další obrázek se tedy počítá zase od 0001 :) Tímto děkuji svému kompaktíku Nikonu P300 za deset tisíc fotografií a těším se na těch dalších deset tisíc :)
 
11% Vilém  Ten mě velmi mile překvapil! Skvělá chelová chuť i vůně, tak akorát hořký i řízný, tohle pivo se fakt povedlo. 8/10
 
10 % polotmavá To byl docela propadák... Prázdné tělo, nevýrazná chuť vídeňského sladu, mě neoslovilo. 4/10


19% Porter Specialitu zdejšího pivovaru jsem samozřejmě nemohl vynechat a dobře jsem udělal. Porter je prostě výborné sladké pivo, plné chutí tmavého ovoce s velice příjemným hřejivým účinkem. 9/10


Celkově jsem v pivovaru dostal to, co jsem od něj očekával. Pardubický Pernštejn je jeden z těch lepších regionálních ležákoidních pivovarů a jeho produkce je vesměs dobrá plus Porter skutečně výborný. Pivovarka je takový průměr mezi hospodami - nenadchne a neurazí. Nutno ještě říct, že většinu piv jsme dostali lehce pod míru, ale vzhledem k tomu, že nejdražší pivo stálo 27 Kč a za naši ochutnávku celkem 8 většinou malých piv jsme dali jen něco málo přes stokorunu, jsem to neřešil.


Příště snad Faltus z České Třebové...

středa 23. července 2014

Letní objevování pivovarů #1 | Clock | (Potštejn)

Pivovar Clock vznikl velice nedávno rekonstrukcí jednoho z domů ve vesnici Potštejn kousek od Rychnova. Je to pivovar restaurační, takže jsme si na jejich pivě mohli pochutnat v hospodě, kde je uvnitř navíc výhled přímo na dvě varny. Interiér na mě působil velice sympaticky. Na stěnách byly obrazy reprezentující různá piva. Vnitřek byl nekuřácký, na zahrádce ležely po stolech popelníky. Bohužel v den naší návštěvy byly na čepu jen dvě piva z obvyklých pěti, respektive to třetí se narazilo v průběhu (přišli jsme o světlou spodně kvašenou desítku a jedenáctku weizenbier).

Prvním ochutnaným pivem byl 12% polotmavý ležák Maid. Měl lehce nadprůměrnou kroužkující pěnu, klasickou měděnou barvu a velmi sladovou vůni. Zase jedno z piv, které mi připomínalo čerstvě otevřený pytel s mnichovským sladem. Kromě sladu bylo jemně hořké a jisté chmelové aroma tam člověk našel taky. Pro mě ale sladová bomba :) 7/10


Jelikož nebylo ještě na čepu nic jiného, druhý pán na holení byl 14% red ale Twist. To už byla jiná paráda! Vůně oslnivě ovocná (grepy a ostatní citrusy), chmelově kořenitá, celkově správně navoněný ejl. Po napití se k té vší ovocnosti s plnějším tělem objevila vyšší hořkost a já litoval, že jsem si nedal celý půllitr. 9/10


Pak se na nás usmálo štěstí, protože se otevřela další pípa s 12% světlým ejlem Clock. To byla taková normální APA. Docela dost kvasnicová, jemně chmelové ovocné tóny a průměrná ejlová hořkost. Na letní žízeň ideálka. (Takže tím by se bývalo vyplatilo začít) 6/10



K jídlu bylo možné si objednat například chleby s pomazánkou nebo nakládaný hermelín a podobné studené klasiky. Dokonce bylo něco i pro milovníky sladkého, Barča si objednala cheesecake a moc jí chutnal. Celkově Clock hodnotím velmi pozitivně (až na to, že byli tak "vypití") a mrzí mě, že kvůli špatné dostupnosti z Brna se do něho asi úplně často vracet nebudu.

pátek 11. července 2014

Anderson Valley Heelch O' Hops

Na tomto pivu zlatavé mlhavé barvy se skví sněhobílá pěna, které se po nalití vytvoří tak akorát a ukázkově spadne na hladinu do dvoumilimetrové vrstvičky. Přes ni vystupuje pronikavá chmelová bomba v čele s hordou tropického ovoce, rozinek a slabou sladovou stopou. Po napití udeří opravdu silná chmelová hořkost, která nemusí sednout úplně každému. Zároveň se přidává příjemná sušenková sladovost a celý doušek je mírně hřejivý. To je znát hlavně v dlouhém doznívání, kde pomalu ustupuje chmelová hořkost s tropickým ovocem a náznakem vanilky. Určitě fajn pivo pro milovníky extrémní hořkosti :)

Moje subjektivní hodnocení: 8/10

 

středa 2. července 2014

George Gale & Co HSB

Decentní pěna s průměrnými bublinami. Opadá pozvolna a zůstává na stěnách sklenice. Barva je rubínová až měděná, čirá. Z hladiny se line příjemně pražená vůně, čokoláda, trocha oříšků a tmavého ovoce. HSB má plnější středně hořké tělo. Přidává se praženost tmavých sladů a decentní chmelová ovocnost. Praženost pak dominuje hlavně v doznívání. Skvěle pitelný a vyvážený bitter.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10


úterý 24. června 2014

Meantime Raspberry Wheat

Po nalití má ukrutnou pěnivost. Ze začátku bylo pěny ve sklenici asi 90 % objemu. Když se ustálila, poměrně rychle opadla. Barva je narůžovělá, neprůhledná. Vůně docela sladká s náznakem malin a kyselosti. V chuti je prvně cítit sladkost, velký říz a pak se přidají maliny (malinko nepřirozené) s velkou kyselostí. Ta je pro mě až moc výrazná. Jinak docela dobré ochucené pivo.

Moje subjektivní hodnocení: 5/10

 

pátek 30. května 2014

OP 1st Anniversary Ale

Po vzhledu klasický světlý ale od Matušky - krásná zakalená barva a pěna tak hustá, že by se dala jíst lžičkou. Vůně jako když otevřete vakuové balení se Simcoe. Chuť příjemně hořká, grepová. Doznívání skvěle chmelově hořké a ovocné. Supr, ve stylu není co vytknout.

Moje subjektivní hodnocení: 10/10


pondělí 5. května 2014

Harviestoun Ola Dubh 18

  • Harviestoun (UK)
  • barrel-aged strong ale
  • 8 % alkoholu
  • 0,33 l za 5 GBP z Cambridge Wine Merchant
Dost tmavě červená barva, skoro černá. Vůně dubová, dřevěná, kouřová, čokoládová, rozinková. Malý říz, v chuti nejvíce dubové tóny, ale objevuje se nakuřovanost, čokoláda, možná trochu mandle. Všechno je to spíše sladké. Doznívání rozhodně hodně nakuřované, dubové a čokoládové. Lahůdka :) Někdy musím zkusit whisky (Highland Park 18), v jejíchž sudech je toto pivo dozráváno.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10




pondělí 28. dubna 2014

Vojkovický Vraník

  • Pivovar Koníček
  • tmavý ležák
  • 12 % EPM
  • 5 % alkoholu
  • 0,3 l za cca 27 Kč v Ochutnávkové
Krásná temně rudá barva, výborná pěna. Ve vůni i v chuti pražené a karamelové slady. No a to doznívání! Je v něm všechno od karamelu přes čokoládu, melasu až ke kávě. Velmi osobité pivo. Me gusta.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10




středa 23. dubna 2014

Gambrinus eXcelent

  • Pivovar Gambrinus, Plzeňský Prazdroj a.s., SABMiller (druhá největší pivovarská skupina na světě)
  • 11 % EPM
  • 4,6 % alkoholu
  • 0,5 l za 13 Kč v Intersparu (víte, že za pár měsíců z něj bude Albert?)
Po všech ohledech docela průměrné pivo. Přijde mi docela pěkně sladové i hořké, nicméně mi tam opět vadí charakter hořkosti, podobně jako u Starobrno Medium. Rozhodně to není hnusný patok, ale jedno na ochutnání stačilo.

Moje subjektivní hodnocení: 4,5/10

P.S.: Brzy zase přibudou nějaké recenze... Byl jsem poslední dobou furt nějaký nemocný a tudíž byl útlum ochutnávkám...