Zobrazují se příspěvky se štítkemkáva. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemkáva. Zobrazit všechny příspěvky

středa 26. března 2014

Black Sheep Riggwelter Strong Yorskhire Ale

  • Black Sheep Brewery (UK)
  • english strong ale
  • 5,7 % alkoholu
  • 500 ml za 1,25-1,5 GBP v nějakém britském hypermarketu, už nevím ve kterém :)
Taková tmavá načervenalá barva. V chuti jsem nejvíce cítil kávovou praženost s náznakem ovoce. Vůně je docela sladká a sladová, pražená, rozinkovo-lékořicová s nějakým dalším sladkým ovocem. Fajn britskej ejl za supr cenu.

Moje subjektivní hodnocení: 8/10




pondělí 2. prosince 2013

Sierra Nevada Stout

Černočerná barva potvrzuje, že se jedná o stout. Nahnědlá pěna na dva prsty poměrně rychle opadá. Zůstává ale na hladině a lehce kroužkuje. Přes ni vystupuje výrazná kávová, pražená a jemně uzená vůně. Chuť je po napití prvně kávová a pražená, poté se změní do lehce kyselé a doznívání je pak pražené a docela suché. Prostě další skvělá ukázka stoutu tak, jak si ho minimálně já představuju.V Sierra Nevadě asi neumí uvařit špatné pivo.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10


pátek 1. listopadu 2013

Samuel Smith's Oatmeal Stout

Téměř dokonale černá barva. Pěna je béžová, nízká, ale drží po celou dobu konzumace. Vůně tohoto ovesného stoutu je sladká, karamelová opravdu jen jemně pražená a obilná. Chuť je jemně hořká, kávová, karamelová, s náznaky rozinek a vprostřed doušku jemně sladká. Doznívání je karamelové, hořčejší a kávové. Nemůžu si pomoct, ale neohromilo mě to :(

Moje subjektivní hodnocení: 7/10


pondělí 28. října 2013

Samuel Smith Taddy Porter

Porter s téměř černou barvou. Pěnivost má průměrnou, béžová pěna pár minut drží a poté opadá na hladinu. Vůně je pražená a jemně čokoládová. Chuť je hořkosladká, ale převažuje spíše sladkost. Vystupuje v ní praženost, mírná suchost, čokoláda a káva. Doznívání je sušší, jemně pražené a mírně nahořklé. Ze všech čtyř Sam Smithů mi tento asi chutnal nejvíc.

Moje subjektivní hodnocení: 8,5/10


sobota 26. října 2013

BrewDog Libertine Black Ale

Neprodyšně černé pivo. Pěna je béžová, na jeden prst. Opadá rychleji, ale jemně kroužkuje. Vůně je ohromující. Silná kombinace grepů, pomerančů, borovic a praženého sladu. V chuti vygraduje silná hořkost spolu s pomeranči, borovicemi, čokoládou a kávou. Naprostá bomba pro chuťové pohárky. V doznívání pak odchází hořkost spolu s brutální suchostí a zbytky praženého sladu s citrusovými tóny. Nic pro slabé povahy. BrewDog ta piva prostě umí...

Moje subjektivní hodnocení: 10/10


úterý 22. října 2013

Svatováclavské Tmavé pivo pana Bruna

  • Svatováclavský pivovar Olomouc
  • tmavý ležák
  • 13 % extraktu původní mladiny
  • 0,3 l za 28 Kč v Ochutnávkové
Kroužky, černota, praženost, vyšší říz, káva káva a hořkost, super.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10



sobota 19. října 2013

Shepherd Neame Double Stout

Velmi tmavě hnědá barva. Poměrně hustá béžová pěna, jenž pozvolna opadá. Ve vůni je pořádně cítit praženost s čokoládovými a kávovými tóny. Chuť se veze v podobném duchu, nejvíc vyniká praženost a přidává se nemalá hořkost. Tělo je středně plné a říz vyšší. Doznívání je velmi suché a opět ve znamení praženosti a kávy. Prý velmi starý recept objevený v archivu pivovaru... Nemůžu si pomoct, ale ke konci mi pivo "vonělo" po gumě. Možná jsem měl popletené chuťové buňky...

Moje subjektivní hodnocení: 6/10


pátek 18. října 2013

Kissmeyer Honey Porter

Barva tohoto medového Porteru je téměř černá, nicméně přece jen trochu do hněda. Pěnivost je velká, pěna stabilní a trochu kroužkující. Ve vůni se mísí čokoláda, káva, praženost a náznaky medu, což velmi nabádá k ochutnání. Po tom následuje pražená hořkost ve středně plném těle, jenž je následována čokoládovými, karamelovými a medovými tóny. Ty se přenesou do jemně hořkého doznívání. Opravdu povedené smíchání dvou chutí.

Moje subjektivní hodnocení: 8,5/10


pondělí 14. října 2013

Meantime London Porter

Tato reinkarnace původního Porteru má černou neprůhlednou barvu. Pěna je naprosto krémová, ve sklenici drží dlouho a zanechává jemné stopy na stěnách. Jeho vůně vás praští do nosu již při nalévání i z větší vzdálenosti. Vyniká v ní praženost, rozinky, káva, po chvíli ohřátí dokonce i nakuřované tóny. Po pořádném loknutí přichází ta pravá exktáze. Ústa se zalijí příjemnou hořkostí, chuťové pohárky se naplní kávovou pražeností s čokoládovými posilami a to už je jasné, že jste tomuto kousku z Meantime podlehli. S plnějším tělem a jemným řízem je Porter téměř nepřekonatelný. V doznívání to káva rozhodně nevzdává a spolu s jejími rozinkovými a jemně uzenými druhy musíte počítat dlouho po polknutí.

Moje subjektivní hodnocení: 10/10


a již zveřejněné video


středa 9. října 2013

Zhůřák Total Eclipse

Barva naprosto černočerná. Pěna béžová, smetanová, ukázkově kroužkující. Vůně méně výrazná než jsem čekal, citrusová, kávová, pražená, chmelově hořká. Chuť je pekelně hořká, jak po kávě, tak po Columbusu. Dále vyčnívají nějaké grepy a chutě z praženého sladu. Doznívání je hořká směs toho všeho. Vesměs povedený cascadian dark ale, nicméně já udělal chybu v tom, že jsem se na něho strašně těšil a měl jsem možná přílišná očekávání. Každopádně tenhle styl vzniknuvší na konci dvacátého století v USA prostě můžu. A tentokrát se mi docela povedla fotka.

Moje subjektivní hodnocení: 8/10


neděle 6. října 2013

Sierra Nevada Porter

Barva téměř dokonale černá, pěna trochu béžová s průměrnou pěnivostí. Zůstává na hladině a jemně kroužkuje. Ve vůni dominuje kávová praženost spolu s rozinkami, přidávají se další tmavé tóny. Chuť je spíše plnější, s menším řízem. Opět se objevují pořádně pražené vjemy spolu s rozinkami, karamelem a jemnou hřejivostí. Doznívání je pořádně suše kávově hořké s příjemným rozinkovým a alkoholovým závěrem.

Moje subjektivní hodnocení: 9,5/10


středa 2. října 2013

Ohrada Svatomichalské tmavé

  • Pivovar Ohrada
  • tmavý ležák (zřejmě)
  • 12 % extraktu původní mladiny
  • 0,25 l za 21 Kč v Piváriu Zelené kočky
Černá barva, béžová pěna, velmi kvalitní a dlouhotrvající. Vůně je velmi výrazná po tmavém sladu a... třešních!. Chuť je na tom podobně. Na začátku doušku není téměř žádná hořkost, nižší říz. Vystupuje sladovost a docela velká sladkost, objevují se silné tóny třešní a dalšího ovoce. Konec je jemně hořký, pražený a trochu kávový. Balada.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10



úterý 1. října 2013

Zhůřák Hoppy Face

Krásně jantarová barva. Pěna přehustá, výborně kroužkující. Vůně po citrusech, trávě a trochu pražená. Chuť je prvně citrusová, následně dost chmelově hořká a na závěr oříšková, jemně pražená a kávová, trochu sušší, s doznívající hořkostí. Takhle nějak si představuju amber ale, fakt bomba.

Moje subjektivní hodnocení: 10/10






středa 25. září 2013

Hook Norton Double Stout

Neprůhledná černočerná barva. Pěnu má tento stout velice kvalitní, ve sklenici drží neuvěřitelně dlouho a kroužkuje. Vůně je příjemnou a omamující směsí karamelu, kávy, praženosti a trochy čokolády. V chuti najdeme nižší říz a všechny "tmavé" tóny, na které si vzpomenete. Nejvýraznější je na začátku kávová hořkost s náznaky čokolády, celý doušek se krásně rozplývá na jazyku. Ve středně plném těle je stout příjemně suchý a zanechává za sebou kávovou hořkost spojenou s karamelovou sladkostí a trochou mléčnosti. Velmi doporučuji podávat při uvedené teplotě 14 °C, aby pivo pořádně vyniklo. Já bych mu dal o bodík víc, kdyby byl ještě o kapánek sušší :)

Moje subjektivní hodnocení: 9/10


středa 11. září 2013

Fuller's Black Cab Stout

Po prvním napití tohoto stoutu si každý musí říct "Wow! Takhle má chutnat stout!" Neprůhledná černá barva s prvotřídní kroužkující pěnou a vůni po praženém sladu s nádechem karamelu a kávy. Po napití tyhle vjemy jen sílí. Přidává se příjemný říz a naprosto neuvěřitelná suchost, která zakončuje požitek s dlouhým dozníváním praženosti, dokonce jemné uzenosti. Jeden z nejlepších stoutů, jaké jsem kdy pil. Pivo, ke kterému se rozhodně má cenu mockrát vracet. Navíc ta lahev je prostě nádherná.

Moje subjektivní hodnocení: 10/10







neděle 8. září 2013

Weltenburger Kloster Barock Dunkel

Proti světlu velmi tmavě hnědá barva, béžová kroužkující a dlouhotrvající pěna. Vůně je jemně sladová, rozinková a trochu pražená. V chuti nejvíc vyniká jemně plná sladová složka, která se projevuje hlavně pražeností a kávou. Doznívání je rozinkové, pražené a kávové. Velmi povedený tmavý ležák, o kterém jsem se mylně domníval, že je to tmavý weizen - proto ta špatná sklenice.

Moje subjektivní hodnocení: 8,5/10


úterý 27. srpna 2013

IKEA Mörk Lager

Ležák tmavě hnědé barvy s velmi pofidérní pěnou. Téměř se netvoří a pak samozřejmě nezůstává na hladině. Vůně je rozinková, trochu kávová. Trochu prázdné tělo, náznaky kávy a karamelu, střední říz. Žádná hitparáda. Jelikož jsem neměl vysoká očekávání, je to prostě pitelný nezajímavý tmavý ležák.

Moje subjektivní hodnocení: 3,9/10


pátek 23. srpna 2013

Maisel's Weisse Dunkel

Velmi tmavě hnědá a neprůhledná barva; kvalitní pěna, drží na hladině. Ve vůni nalezneme banány, které se kříží s kávou a karamelem. Na začátku doušku jsou cítit pouze banány, ale postupně se v puse rozlévá pražená složka, která je cítit nejvíce po kávě. Konec je velmi ovocný, s nádechem praženosti. Me gusta.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10


neděle 11. srpna 2013

Carnegie Porter 3,5%

Slabší verze porteru, který má normálně 5,5 % alkoholu. Proč slabší? Pokud ještě nevíte, jak to ve Švédsku funguje, přečtěte si výborný článek od Pivníků. Zpět k ošizenému porteru. Má skoro neprůhledně černou barvu, kvalita pěny je standardní - pěnivost i výdrž slušná, barva do béžova. Vůně po spáleném karamelu a tmavém ovoci, v chuti zhruba to samé, trochu se přidávají rozinky, sem tam zavane káva. Pitelnost a kvalita při pohlédnutí na ono omezení alkoholu určitě dobrá.

Moje subjektivní hodnocení: 6/10


sobota 27. července 2013

Břevnovský Benedict tmavý ležák

Skvělá kroužkující béžová pěna, barva piva neprůhledně černá. Vůně krásně pražená, kávová, trochu karamelová. Chuť je dokonale vyvážená, všechny typické složky (káva, karamel, suchost...) se navzájem snoubí a ústí v dokonalé doznívání. Taková spodně kvašená česká verze stoutu. Zní to možná jako marketingovej kec, ale je to pravda. Pro mě se stal tento Benedict nejlepším českým tmavým ležákem.

Moje subjektivní hodnocení: 10/10