Zobrazují se příspěvky se štítkemčepované. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemčepované. Zobrazit všechny příspěvky

pátek 1. srpna 2014

Letní objevování pivovarů #2 | Pernštejn | (Pardubice)

Jelikož v Pardubicích podle všeho není žádný minipivovar, navštívili jsme s přítelkyní alespoň ten průmyslový, respektive hospodu u jeho bran. Ta je rozdělena na kuřáckou a nekuřáckou část, ve které jsme v době naší návštěvy seděli sami. Na čepu bylo celkově asi 8 piv z produkce pivovaru, z nichž 7 bylo samozřejmě ležáků a jeden slavný 19% Porter.

Já ochutnal čtyři ležáky a Porter v pořadí:

11% Kvasňák (nefiltrovaný) Docela hořký, opravdu kvasnicový, něco mi na něm úplně nesedělo (ale objednal jsem si velký na žízeň) 5/10


14% Taxis Sladší plnější pivo, dobře vyvážené 6/10

Této fotce dal můj foťák číslo 9999. Další obrázek se tedy počítá zase od 0001 :) Tímto děkuji svému kompaktíku Nikonu P300 za deset tisíc fotografií a těším se na těch dalších deset tisíc :)
 
11% Vilém  Ten mě velmi mile překvapil! Skvělá chelová chuť i vůně, tak akorát hořký i řízný, tohle pivo se fakt povedlo. 8/10
 
10 % polotmavá To byl docela propadák... Prázdné tělo, nevýrazná chuť vídeňského sladu, mě neoslovilo. 4/10


19% Porter Specialitu zdejšího pivovaru jsem samozřejmě nemohl vynechat a dobře jsem udělal. Porter je prostě výborné sladké pivo, plné chutí tmavého ovoce s velice příjemným hřejivým účinkem. 9/10


Celkově jsem v pivovaru dostal to, co jsem od něj očekával. Pardubický Pernštejn je jeden z těch lepších regionálních ležákoidních pivovarů a jeho produkce je vesměs dobrá plus Porter skutečně výborný. Pivovarka je takový průměr mezi hospodami - nenadchne a neurazí. Nutno ještě říct, že většinu piv jsme dostali lehce pod míru, ale vzhledem k tomu, že nejdražší pivo stálo 27 Kč a za naši ochutnávku celkem 8 většinou malých piv jsme dali jen něco málo přes stokorunu, jsem to neřešil.


Příště snad Faltus z České Třebové...

pátek 30. května 2014

OP 1st Anniversary Ale

Po vzhledu klasický světlý ale od Matušky - krásná zakalená barva a pěna tak hustá, že by se dala jíst lžičkou. Vůně jako když otevřete vakuové balení se Simcoe. Chuť příjemně hořká, grepová. Doznívání skvěle chmelově hořké a ovocné. Supr, ve stylu není co vytknout.

Moje subjektivní hodnocení: 10/10


pondělí 9. prosince 2013

BrewDog Hoppy Christmas

Od pohledu typický světlý ejl tmavější měděné barvy s bílou pěnou, co kroužkuje a částečně zůstává na hladině. Na přivonění se mi zase potvrdilo, že mi na stole opravdu přistálo pivo od BrewDogu. Vůně je výrazně kořenitá s náloží exotického ovoce (liči, ananas?). Chuť je drsně (stylem, ne intenzitou) hořká, ale ne přespříliš. I v ní se nachází exotický džus a doznívání je velmi příjemně chmelově hořké/kořenité s odeznívajícím ovocem.

Myslím, že už docela dobře poznávám Simcoe...

Moje subjektivní hodnocení: 9/10


neděle 24. listopadu 2013

Falkon Falk:off

Zlatá barva s úžasnou pěnou, která drží a ukázkově kroužkuje. Vůně velmi silná s tropickým ovocem (jmenovitě hlavně grep, pomelo) a chmelovou kořenitostí. Chuť je velmi chmelově hořká a ovocná tak, jak napovídala chuť. Doznívání je silně hořké s doznívajícím ovocem. Takovéto ejly mi velmi chutnají, ale samozřejmě se jich nedá vypít moc. Jak kvůli výraznosti i obsahu alkoholu :)

Moje subjektivní hodnocení: 9/10


čtvrtek 14. listopadu 2013

Nomád Pouštní kráska

Velmi citrusová a zemitá vůně. Chuť citrusová, borovicová, velmi hořká. Tělo prázdné, protože pivo je vysoce prokvašené. Výborná pitelnost.

Moje subjektivní hodnocení: 8,5/10


úterý 29. října 2013

Nomád Kiss Saison

Podle toho, co jsem si o saisonech načetl, mají to být velmi řízné, chmelené a kořenité (kořeněné) ejly. Tento kousek mi ale tak nepřipadal. Vůni měl docela sladce jemnou, citrusovou a sladovou. Říz měl spíše střední a chuť byla vskutku nahořklá, nýbrž "normálně" citrusová a kořenitost jsem tam nikde moc nenašel. Rozhodně povedené pivo, ale s tím stylem mi to moc nesedí. Co na to ostatní?

Moje subjektivní hodnocení: 7/10


neděle 27. října 2013

Jihlavský Radniční Postapocalyptic Goldings

Po delší odmlce je tu devátý PAA, tedy pokud dobře počítám. Goldings je v Anglii podobně tradiční jako u nás ŽPČ (zdroj: moje general knowledge, nemusí to být pravda, tak mě prosím nebičujte). Mně voněl po citrusech a trochu kořenitě, chutnal citrusově a doznívání měl... bujónové! Musím si někdy zkusit dát ještě jiný Goldings singlehop, protože to doznívání bylo fakt zvláštní a nevšední.

Moje subjektivní hodnocení: 6/10


pátek 25. října 2013

Jihlavský Radniční Pumpkin Ale

Kroužkující pěna, příjemná bronzová barva. A vůně i chuť jsou velmi příjemně dýňové a kořenité. Nic víc jsem v tomto pivu nenašel. A ono to ani není potřeba. Sice bych jich asi nevypil úplně moc, ale na ochutnání a zpestření je to moc fajn :)

Moje subjektivní hodnocení: 8/10

středa 23. října 2013

Falkon Smoked IPA

Výborná hořká IPA, kde je uzenost/nakouřenost cítit jen spíše lehce ve vůni a při doznívání. Jinak klasická cascadová hořkost i aroma, které doplňuje karamel a sem tam rozinky. Má vyšší říz a mně osobně se pila velice dobře.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10


úterý 22. října 2013

Svatováclavské Tmavé pivo pana Bruna

  • Svatováclavský pivovar Olomouc
  • tmavý ležák
  • 13 % extraktu původní mladiny
  • 0,3 l za 28 Kč v Ochutnávkové
Kroužky, černota, praženost, vyšší říz, káva káva a hořkost, super.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10



pondělí 14. října 2013

Zhůřák Four Stooges

Velmi pitelný, možná příliš hořký ale. Pěna super, vůně je dost kořeněná, možnááá lehce nakouřená (nakuřovaného sladu tam asi bude jen ždibec) a trošičku citrusová. Chuť je i přes relativně malých 42 IBU brutálně hořká a zas dost chmělově kořenitá (to je určitě po Sládkovi). Dost lehké tělo, ale mně chutnal.

Moje subjektivní hodnocení: 8/10


čtvrtek 10. října 2013

Beer Here Hoptilicus

  • Pivovar Beer Here (Dánsko)
  • double IPA/barley wine
  • 21 % extraktu původní mladiny
  • 9 % alkoholu
  • chmely Centennial, Galena, Chinook
  • hořkost 80 IBU
  • 0,3 l za 78 Kč v Ochutnávkové pivnici
Moje první dánské pivo. Barvu má hodně tmavě hnědou, pěnu sametovou a kroužkující. Celkově je takové medové, rozinkové, karamelové, ovocné. Na začátku velmi hořké, v další části doušku sladší a doznívání zase spíše hořčejší. Tělo velmi plné, ale pitelnost přitom rozhodně ne špatná. Velmi povedený silák.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10



středa 9. října 2013

Zhůřák Total Eclipse

Barva naprosto černočerná. Pěna béžová, smetanová, ukázkově kroužkující. Vůně méně výrazná než jsem čekal, citrusová, kávová, pražená, chmelově hořká. Chuť je pekelně hořká, jak po kávě, tak po Columbusu. Dále vyčnívají nějaké grepy a chutě z praženého sladu. Doznívání je hořká směs toho všeho. Vesměs povedený cascadian dark ale, nicméně já udělal chybu v tom, že jsem se na něho strašně těšil a měl jsem možná přílišná očekávání. Každopádně tenhle styl vzniknuvší na konci dvacátého století v USA prostě můžu. A tentokrát se mi docela povedla fotka.

Moje subjektivní hodnocení: 8/10


úterý 8. října 2013

Celis White

Zakaleně žlutá barva, pěna lehce kroužkuje a drží na hladině. Vůně vanilková, kořenitá (vanilka, koriandr), jemně citronová. Chuť je sladká a citrusová, kromě citronů vynikají i pomeranče a na konci je opět koření. Tělo je jemné a středně až méně plné, pitelnost výborná. Pro zajímavost, tady je příběh tohoto piva:

Pierre Celis created the original Hoegaarden beer in the early 1960’s. Interbrew-Labatt bought the brand and the brewery in the 1980's. Pierre Celis formed a new brewery in Austin Texas, brewing the same beer but under the brand name Celis White. Miller bought the Celis brewery and the Celis White brand-name in 1996. The brewery closed in 2000. In late 2002 Michigan Brewing bought the Celis White brand from Miller. Brouwerij Van Steenberge is now brewing the original Pierre Celis White under the brand-name Celis White in Europe and Ertveld's Wit in North America.

Moje subjektivní hodnocení: 7/10


pátek 4. října 2013

Svatováclavský Vratislav

Téměř úplně černá barva. Béžová pěna docela drží a kroužkuje. Vůně je úžasně ovocná, já v ní poznával nejvíce višně/třešně a grepy. Dále vynikají chutě pražených sladů a jemně alkohol. Chuť opět sladce ovocná, ale pomalu přecházející do vůně starého dřeva (nevím, jak jinak to popsat, ale bylo to příjemné), pražené hořkosti a suchého, jemně hřejivého konce.

Tento porter mi dost chutnal a litoval jsem toho, že jsem si dal jen malého. Tak jsem si potom dal ještě jednoho :)

Moje subjektivní hodnocení: 9,5/10



středa 2. října 2013

Ohrada Svatomichalské tmavé

  • Pivovar Ohrada
  • tmavý ležák (zřejmě)
  • 12 % extraktu původní mladiny
  • 0,25 l za 21 Kč v Piváriu Zelené kočky
Černá barva, béžová pěna, velmi kvalitní a dlouhotrvající. Vůně je velmi výrazná po tmavém sladu a... třešních!. Chuť je na tom podobně. Na začátku doušku není téměř žádná hořkost, nižší říz. Vystupuje sladovost a docela velká sladkost, objevují se silné tóny třešní a dalšího ovoce. Konec je jemně hořký, pražený a trochu kávový. Balada.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10



úterý 1. října 2013

Zhůřák Hoppy Face

Krásně jantarová barva. Pěna přehustá, výborně kroužkující. Vůně po citrusech, trávě a trochu pražená. Chuť je prvně citrusová, následně dost chmelově hořká a na závěr oříšková, jemně pražená a kávová, trochu sušší, s doznívající hořkostí. Takhle nějak si představuju amber ale, fakt bomba.

Moje subjektivní hodnocení: 10/10






pátek 20. září 2013

Kvasslav Red Ale (Bravůr)

  • Pivovar Kvasslav
  • red ale
  • 14 % extraktu původní mladiny
  • 0,3 l za 25 Kč na brněnských Slavnostech piva
I u tohoto piva pěna v kelímku kroužkovala, barva slušně načervenalá. Vůně sladová, trochu chmelově kořenitá, s tóny citrusů. Musím si přiznat, že chuť už si moc nepamatuju (neudělal jsem si poznámky, hamba mi), takže asi nebyla ani špatná, ani skvělá. Prostě příjemný ejl na takové to domácí popíjení.

Moje subjektivní hodnocení: 7/10


středa 18. září 2013

Robinson's Old Tom

"Old ale", který mně chutná úplně jako nějaký porter. I v kelímku pěna kroužkuje, vůně je karamelová a ovocná, nejen po sušeném ovoci, ale dokonce snad po čerstvých meruňkách. Chuť je alkoholová, trochu rozinková, sladká a karamelová, v pozadí opět různé sušené ovoce a doznívání dlouhé a příjemné, plné všech těchto vjemů. Tento kousek si určitě musím někdy koupit v lahvi a pořádně ho vychutnat. Tobě, čtenáři, doporučuju to samé :)

Moje subjektivní hodnocení: 8,5/10


čtvrtek 12. září 2013

Schlenkerla Rauchbier Märzen

  • Schlenkerla (DE)
  • nakuřovaný märzen (německý ležák)
  • 13,1 % extraktu původní mladiny
  • 5,1 % alkoholu
  • 30 IBU/EBU (na webu nespecifikují jednotku)
  • 0,5 l za 59 Kč v Ochutnávkové pivnici
Klasika mezi nakuřovanými pivy. Tmavě hnědá neprůhledná barva (z nakuřovaného sladu), pěna do béžova, krásně kroužkuje. Vůně je velmi uzená, kouřová a jemně kávová. Úplně jako když si čichnete k udírně. V chuti je nejvýraznější samozřejmě opět uzený vjem sladu, později se přidává jemná hořkost, možná trochu kávy. A nejkrásnější na tomto pivu je doznívání. Ještě desítky sekund po polknutí cítite v puse úžasné uzené aroma. Pitelnost je naprosto vynikající. Tomuto říkám aspoň ležák!

Moje subjektivní hodnocení: 9,5/10