Zobrazují se příspěvky se štítkempolotmavý ležák. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkempolotmavý ležák. Zobrazit všechny příspěvky

středa 23. července 2014

Letní objevování pivovarů #1 | Clock | (Potštejn)

Pivovar Clock vznikl velice nedávno rekonstrukcí jednoho z domů ve vesnici Potštejn kousek od Rychnova. Je to pivovar restaurační, takže jsme si na jejich pivě mohli pochutnat v hospodě, kde je uvnitř navíc výhled přímo na dvě varny. Interiér na mě působil velice sympaticky. Na stěnách byly obrazy reprezentující různá piva. Vnitřek byl nekuřácký, na zahrádce ležely po stolech popelníky. Bohužel v den naší návštěvy byly na čepu jen dvě piva z obvyklých pěti, respektive to třetí se narazilo v průběhu (přišli jsme o světlou spodně kvašenou desítku a jedenáctku weizenbier).

Prvním ochutnaným pivem byl 12% polotmavý ležák Maid. Měl lehce nadprůměrnou kroužkující pěnu, klasickou měděnou barvu a velmi sladovou vůni. Zase jedno z piv, které mi připomínalo čerstvě otevřený pytel s mnichovským sladem. Kromě sladu bylo jemně hořké a jisté chmelové aroma tam člověk našel taky. Pro mě ale sladová bomba :) 7/10


Jelikož nebylo ještě na čepu nic jiného, druhý pán na holení byl 14% red ale Twist. To už byla jiná paráda! Vůně oslnivě ovocná (grepy a ostatní citrusy), chmelově kořenitá, celkově správně navoněný ejl. Po napití se k té vší ovocnosti s plnějším tělem objevila vyšší hořkost a já litoval, že jsem si nedal celý půllitr. 9/10


Pak se na nás usmálo štěstí, protože se otevřela další pípa s 12% světlým ejlem Clock. To byla taková normální APA. Docela dost kvasnicová, jemně chmelové ovocné tóny a průměrná ejlová hořkost. Na letní žízeň ideálka. (Takže tím by se bývalo vyplatilo začít) 6/10



K jídlu bylo možné si objednat například chleby s pomazánkou nebo nakládaný hermelín a podobné studené klasiky. Dokonce bylo něco i pro milovníky sladkého, Barča si objednala cheesecake a moc jí chutnal. Celkově Clock hodnotím velmi pozitivně (až na to, že byli tak "vypití") a mrzí mě, že kvůli špatné dostupnosti z Brna se do něho asi úplně často vracet nebudu.

sobota 28. prosince 2013

Žatec Strong

  • Žatecký pivovar
  • polotmavý silný ležák
  • 18,5 % EPM
  • 7,3 % alkoholu
  • 0,5 l za 30 Kč z Lékárny
Karamelově hnědá, načervenalá barva. Pěna se tvoří docela nízká a hustá. Drží na hladině. Ve vůni je nejvíce cítit karamel a celková sladkost. Začátek doušku je sladký, se středním až nižším řízem a velmi příjemně karamelový. Postupně se ke sladkému karamelu přidává decentní chmelová hořkost. Příjemné pitivo.

Moje subjektivní hodnocení: 7/10


sobota 28. září 2013

Hacker-Pschorr Oktoberfest Märzen

Měděná barva, pivo čiré. Pěna se tvoří nadprůměrně a poté velmi dlouho ve sklenici zůstává. Vůně je sladová a jemně karamelová, místy velice mírně až nakuřovaná. Tělo je plné a říz střední. Chuť je sladová, jemně medová a hodně karamelová s jemně praženými tóny. Doznívání je mířně hořké a krásně karamelové, pražené.

Takže na oOktoberefestu nejsou jen "žlutě sladové" ležáky. Jsou tam i tyto s tmavšími slady, aspoň nějaká rozmanitost :)

Moje subjektivní hodnocení: 8/10


neděle 16. června 2013

Primátor polotmavý

  • Pivovar Primátor
  • polotmavý ležák
  • 13 % extraktu původní mladiny
  • 5,5 % alkoholu
  • ječný (karamelový) i pšeničný slad
  • 0,5 l za 14 Kč v Tescu
Primátor zase příjemně překvapil. Krásná rubínová barva a krémová pěna, která ve sklenici drží a pak zůstane na hladině. Vůně je velmi karamelová, nasládlá a trochu sladová. Chuť opět nejvíce karamelová, trochu pražená, sladká a s jemnou chmelovou hořkostí. Doznívání karamelové a jemně hořké. Pitelnost skvělá.

Moje subjektivní hodnocení: 8/10

úterý 21. května 2013

Sv. Norbert jantarový

Prý hybrid vídeňského ležáku a březňáku. Barva opravdu polotmavá, pěna skvělá, kroužkující. Vůně velmi sladká, sladová a karamelová, jemně kvasnicová. Po napití velmi karamelové a opět sladové, v doznívání jsou lehce cítit kvasnice a káva. Super.

Moje subjektivní hodnocení: 8/10


úterý 2. dubna 2013

Antoš Nakuřovaný

  • Pivovar Antoš
  • nakuřovaný polotmavý ležák
  • 13 % extraktu původní mladiny
  • 0,5 za 50 Kč v Zubaté žábě
Další příklad slušného českého pokusu o rauchbier. Ne příliš uzené a trochu sladovější, což nemusí být nutně na škodu (dnes jen tak krátce, poněvadž jsem byl tak trochu mimo :)).

Moje subjektivní hodnocení: 7/10


pondělí 18. března 2013

Matuška Námořník

  • Pivovar Matuška Broumy
  • polotmavý ležák
  • 15 % extraktu původní mladiny
  • 6,3 % alkoholu
  • chmely Agnus, Premiant, ŽPČ
  • 0,5 l za 55 Kč v Klubu Netopýr
Velmi chmelený polotmavý ležák, který chutná úplně jak nějaký svrchňák. Bude to kvůli chmelu Agnus, který je z českých nejhořčejší a hodně aromatický. Pivo má výbornou hustou a trvající pěnu, která ukázkově kroužkuje (od Matušky jsem taky nikdy nic jiného zatím neviděl). Vůně je velmi výrazná! Ale po čem, to vám neřeknu. Tady se objevuje ten problém, že nejsem zkušený degustátor. Prostě mi to po něčem šíleně voní, ale nejsem schopen říct po čem. Na Recenzích jsem si tedy přečetl, že to bude asi slad. Ale přiznám se, že sám bych to nepoznal. Chuť je velmi chmelově hořká a kořenitá, sladová (hehe) a s vyšším řízem. Trochu se mi zdá, že tam vystupují citrusy. To by mohlo znamenat, že mimo výše uvedených českých chmelů Matuškovic kluci použili i americký Columbus, ale to nemám ověřeno. Doznívání je hořké. A taky je to skvěle pitelné :)

Moje subjektivní hodnocení: 7,5/10

neděle 10. března 2013

Slepý krtek kávový ležák

Toto je celkem výjimečný kousek. Ochucuje se totiž pravou kávou, většinou 100% Arabicou z české pražírny Doubleshot, ale dávají tam v různých várkách různé druhy kávy. Já měl, pokud jsem byl dobře informován, právě tu verzi s Arabicou. Pěna je díky kávovému ochucení do zbarvena do hněda, v půllitru chvíli vydrží a dokonce i decentně kroužkuje.Vůně je, jak nečekaně, kávová. Ale není to ta obyčejná káva, na kterou jsme zvyklí z tmavých ležáků, nicméně taková velmi jemná, a teď si musím pomoci barvou, taková do zelena. Neumím to úplně popsat, ale takovou kávovou vůni jsem prostě v pivu ještě nenašel. Podobné vjemy se přenesly do chuti, kde se objevuje navíc ještě kávová hořkost. I přes tu všechnu zelenou kávovou chuť se stále dá poznat, že jde o pivo, ale chmel či sladovost tu nehledejte. Říz je takový akorát a doznívání je... opět kávově zelené :D

Doufám, že jste si z té zelenosti udělali alespoň jakous takous představu. Opravdu to neumím lépe popsat. Ta káva tam chutná jednoduše jinak, než jak ji znáte ze všech ostatních piv. Možná, kdybych byl znalec kávy, šel by mi ten popis líp. Opět ale zajímavý kousek, který rozhodně stojí za to ochutnat!

Moje subjektivní hodnocení: 6,5/10



Oslavany Zámecká třináctka

Tak teď zase něco spodně kvašeného. Prý bylo před dvěma dny v pivovaru stočeno, takže čerstvější už si člověk skoro nemůže přát. Docela průměrná (v dobrém smyslu) pěna, je hustá a ve sklenici nějakou chvíli vydrží. Vůně je hodně kvasnicová, jemně karamelová a trochu chmelově kořenitá. Chuť se nese v podobném duchu. Velmi výrazně vystupují kvasnice, které dělají společnost nevtíravé chmelové hořkosti. Karamel a sladová chuť se krčí trochu v pozadí. Říz střední, doznívání opět kvasnicové, nasládlé.

Malá vsuvka: připomínám, že všechno, co tu píšu, je vysoce subjektivní. Nemám žádné degustátorské zkoušky, dokonce jsem ani nečetl mnoho teoretických příruček. Prostě píšu to, co si myslím, že v pivu je, takže to klidně nemusí být trochu, ba úplně pravda :)

Celkově je to velmi příjemně pitelné pivo, na němž se v mém případě rozhodně podepsala jeho čerstvost.

Moje subjektivní hodnocení: 6,5/10