Zobrazují se příspěvky se štítkemipa. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemipa. Zobrazit všechny příspěvky

pátek 30. ledna 2015

Sierra Nevada Celebration Fresh Hop IPA

Srdcem tohoto piva jsou čerstvé americké chmely. Ty jsou ihned po sklizni usušeny a přidány do piva maximálně do sedmi dnů od samotné sklizně. Po nalití tento ejl vytvoří vysokou a hustou nažloutlou pěnou, která výborně drží a kroužkuje. Proniká přes ni příjemně kořeněná vůně se stopami karamelu. Chuť je zpočátku nasládlá, ale brzy přechází v příjemnou chmelovou hořkost doprovázenou tóny citrusů a nějakého červeného ovoce. V doznívání převládá tato ovocnost s vyšší hořkostí. Je to velice příjemně pitelné.


Moje subjektivní hodnocení: 8/10



pátek 11. července 2014

Anderson Valley Heelch O' Hops

Na tomto pivu zlatavé mlhavé barvy se skví sněhobílá pěna, které se po nalití vytvoří tak akorát a ukázkově spadne na hladinu do dvoumilimetrové vrstvičky. Přes ni vystupuje pronikavá chmelová bomba v čele s hordou tropického ovoce, rozinek a slabou sladovou stopou. Po napití udeří opravdu silná chmelová hořkost, která nemusí sednout úplně každému. Zároveň se přidává příjemná sušenková sladovost a celý doušek je mírně hřejivý. To je znát hlavně v dlouhém doznívání, kde pomalu ustupuje chmelová hořkost s tropickým ovocem a náznakem vanilky. Určitě fajn pivo pro milovníky extrémní hořkosti :)

Moje subjektivní hodnocení: 8/10

 

úterý 1. dubna 2014

Flying Dog Snake Dog IPA

  • Flying Dog (USA)
  • american india pale ale
  • 7,1 % alkoholu
  • hořkost 60 IBU
  • chmely Warrior, Columbus
  • 12 uncí v plechovce z tajného zdroje...
Kvalitní kroužkující pěna, po prvním nalití ale měla docela velké bublinky. Po dolití byla hustější. Vůně velice tropická, grepová, trochu po rozinkách. V chuti se mísí příjemně velká chmelová hořkost s ovocnými tóny opět grepu, trochu ananasu a dalšího ovoce, co nedokážu úplně uchopit a pojmenovat. Plnost je docela vysoká, stejně jako říz. Docela dobrej hořkej ejl. Zatím je to moje asi 4. IPA z Ameriky a všechny mi přijdou dost podobné. Tím ale samozřejmě nemůžu odsuzovat americké pivovarnictví, z kterého jsem ochutnal pár výrobků 4 pivovarů z celkového počtu HODNĚ nad dva tisíce podniků :)

Moje subjektivní hodnocení: 8/10





čtvrtek 27. února 2014

Adnams Innovation (Jack Brand)

  • Pivovar Adnams (UK)
  • india pale ale
  • 6,7 % alkoholu
  • chmely Boadicea, Columbus, Styrian Goldings
  • 0,33 l za 1,69 GBP v obchodě Bacchnalia v Cambridge
Jelikož toto bylo jedno z nejlevnějších piv z těch, co jsem si dovezl, neměl jsem kdovíjaká očekávání. O to více jsem nemohl uvěřit svým chuťovým buňkám po prvním napití. Je to neskutečně nachmelená IPA. V chuti je cítit ta správně silná hořkost, ve vůni i v doušku kruťácká citrusová ovocnost, co krásně odeznívala po polknutí. Myslím, že Innovation můžu bez výčitek srovnat s Torpedem z Californie a říct, že mi možná hrdina této recenze chutnal o trochu víc... Litoval jsem, že ho mám jen třetinku a v ČR asi další jen tak neseženu.

Moje subjektivní hodnocení: 10/10




sobota 21. prosince 2013

Valášek IPA Saison

Ale voňavý po citrusech koření a kvasnicích. V chuti znatelná hořkost, vyšší říz, plné tělo a opět nastupující ovocnost, kterou střídala jemně trpká kořenitost a kyselost. K tomu dodejme super kvalitní pěnu a bylo to naprosto úžasné pivo. To jsem nečekal. Velmi pěkně, Valášci.

Moje subjektivní hodnocení: 10/10




pondělí 9. prosince 2013

BrewDog Hoppy Christmas

Od pohledu typický světlý ejl tmavější měděné barvy s bílou pěnou, co kroužkuje a částečně zůstává na hladině. Na přivonění se mi zase potvrdilo, že mi na stole opravdu přistálo pivo od BrewDogu. Vůně je výrazně kořenitá s náloží exotického ovoce (liči, ananas?). Chuť je drsně (stylem, ne intenzitou) hořká, ale ne přespříliš. I v ní se nachází exotický džus a doznívání je velmi příjemně chmelově hořké/kořenité s odeznívajícím ovocem.

Myslím, že už docela dobře poznávám Simcoe...

Moje subjektivní hodnocení: 9/10


neděle 24. listopadu 2013

Falkon Falk:off

Zlatá barva s úžasnou pěnou, která drží a ukázkově kroužkuje. Vůně velmi silná s tropickým ovocem (jmenovitě hlavně grep, pomelo) a chmelovou kořenitostí. Chuť je velmi chmelově hořká a ovocná tak, jak napovídala chuť. Doznívání je silně hořké s doznívajícím ovocem. Takovéto ejly mi velmi chutnají, ale samozřejmě se jich nedá vypít moc. Jak kvůli výraznosti i obsahu alkoholu :)

Moje subjektivní hodnocení: 9/10


středa 6. listopadu 2013

Sierra Nevada Torpedo IPA

Krásná zlatooranžová barva s pěnou, jenž v malé vrstvě drží celou dobou konzumace a jemně kroužkuje. Tento ejl si nehraje na něco, co není. Jeho hlavními atributy jsou obrovská chmelová hořkost a citrusové tóny v chuti i vůni s nejvíce vyčnívajícími grepy. Díky tomu si vás získá a již po prvním doušku mu prostě podlehnete. Je to ale docela silák, takže pozor.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10


středa 23. října 2013

Falkon Smoked IPA

Výborná hořká IPA, kde je uzenost/nakouřenost cítit jen spíše lehce ve vůni a při doznívání. Jinak klasická cascadová hořkost i aroma, které doplňuje karamel a sem tam rozinky. Má vyšší říz a mně osobně se pila velice dobře.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10


pondělí 26. srpna 2013

Meantime India Pale Ale

Tato IPA má standardní tmavě zlatou barvu a velmi kvalitní pěnu, která neopadává a krásně kroužkuje. Voní po tmavém ovoci, taktéž po sladkém tropickém. Chuť je velmi plná s velkým řízem a rovněž velmi komplexní. Na začátku doušku vystupuje hlavně tmavé ovoce a trochu karamelu, vprostřed pak vyčnívá sladkost pomerančů a mučenky. Závěr je hořký, rozinkový a hřejivý. Velmi povedené pivo. Nevýhodou je opravdu brutální cena, výhodou chuť a provedení lahve (tvar + špuntík).

Moje subjektivní hodnocení: 9/10


sobota 17. srpna 2013

Beskydské hořké

Vtipné je, že jsem si předtím myslel, že tohle pivo je obyčejný světlý ležák. Při prvním přičichnutí a napití mi to samozřejmě bylo divné a pak jsem prozřel. Je to velmi povedený hořký a citrusový ale. Hořkost je opravdu znatelná. Při napití prvně chutná po lesním ovoce a po polknutí nastupuje na patře grepová symfonie. Opravdu povedená věc z Beskyd, doporučuju.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10

středa 24. července 2013

Břevnovský Benedict Klášterní IPA

Nahnědlá barva, kvalitní hustá a kroužkující pěna. Vůně jemně citrusová, myslím, že poznávám Chinook. Chuť subjektivně velmi hořká, hodně karamelová a trochu ovocná. Doznívání příjemně hořké, trochu karamelové a hodně ovocné. Taková standardně dobrá IPA. Co k tomu má člověk pořád psát, aby se neopakoval? :)

Moje subjektivní hodnocení: 8/10



čtvrtek 4. července 2013

Falkon Stalker IPA #4

Wow! Nehorázně ovocná vůně. Opravdu výrazně jsou cítit tropická ovoce jako pomelo, maracuja, ananas, grepy, pomeranče. Excelentní. Chuť velmi chmelově hořká a zemitá, spolu s další náloží pomela a maracuji, které se vám rozvalují na jazyku a dělají v puse atmosféru tropické plantáže. Říz je střední, optimální. Ke konci dominuje hlavně hořkost, trochu karamelu a zbytek ovocné bomby. Pěna je samozřejmě hustá a kroužkuje až do konce. I když je to docela prokvašená šestnáctka, pitelnost je výborná a alkohol v chuti nenalezen. Tohle se Kubovi fakt povedlo!

Tak to jsem z toho jelen. Když se podívám na svou recenzi Stalkera číslo tři, tak ten je vyrobený ze stejných surovin, pouze tam není slad Crystal, nicméně chmely jsou, zdá se, totožné. Je tedy zvláštní, že tahle čtvrtá verze byla tolik ovocná. Možná je tam chmelů víc a drastičtěji chmelená za studena. Každopádně čtyřka mi chutnala o dost víc a dostává za to patřičné hodnocení!

Moje subjektivní hodnocení: 9,5/10



úterý 18. června 2013

BrewDog Punk IPA

  • BrewDog (UK)
  • american india pale ale
  • 13,25 % extraktu původní mladiny (jestli jsem správně převedl OG 1,053)
  • 5,6 % alkoholu
  • hořkost 45 IBU
  • chmely Chinook, Simcoe, Ahtanum, Nelson Sauvin
  • 0,33 l za cca 65 Kč Pivních klenotů (Pivní lékárna)
Neprůhledná oranžová barva a hustá pěna, která poměrně rychle opadne (možná to je tím, že sklenice byla teplá a suchá, jelikož venku bylo hrozně). Vůně je neuvěřitelně silná. Vyčnívají v ní grapefruity, ananas, trochu kiwi a maracuja. Neuvěřitelné. V chuti pak tento multivitamín vygraduje společně s velmi příjemnou hořkostí a středním řízem. V půlce doušku se objevuje lehká sladovost. V doznívání je pak cítit sladké zakončení té ovocné bomby společně s hořkostí, která příjemně ulpívá na patře a velmi vybízí k dalšímu napití.

Tohle nebyl overhype, tohle je prostě bomba! Ditch mainstream and say hello to BrewDog!

Moje subjektivní hodnocení: 9,5/10

pondělí 17. června 2013

Kaltenecker Chopper IPA

Už mě to s tou pěnou taky začíná nudit... Prostě dobrá, hustá, neopadávající, kroužkuje. Vůně velmi karamelová, trochu sladová a po citrusech a chmelové kořenitosti. Chuť jemně hořká, s plnějším tělem, karamelem a okrajových sladkých citrusech. Doznívání jemně hořké, karamelové a kořenité. Připomenutí toho, že IPA nechutná jen jako hořká citrusová limonáda :)

Moje subjektivní hodnocení: 8,5/10






neděle 16. června 2013

Nomád Pelikán

Moje druhé setkání s tímto hořkounem. Asi se mi časem mění chutě a hlavně si zvykám na hořkost, protože před půl rokem mi přišel hořký opravdu extrémně, ale nyní mi to přišlo akorát a po třetince se zaprášilo za deset minut. Super pěna, drží, kroužkuje. Vůně po citrusech, karamelu, kořenitosti (pryskyřici?). Chuť fakt hořká, ale ne nepříjemně, spíš naopak. Střední říz, citrusy, chmelová kořenitost, trocha karamelu. Doznívání hořké, citrusové, s trochou karamelu a sladkosti. Pitelnost nebezpečná a alkohol neznatelný, jak už to u silných nomádovských piv bývá

Moje subjektivní hodnocení: 8,5/10


úterý 4. června 2013

De Molen Lentehop

  • De Molen (NL)
  • spodně kvašená belgická ipa? :D
  • 14,9 % extraktu původní mladiny
  • 6,2 % alkoholu
  • hořkost 36 EBU
  • chmely Premiant a ŽPČ (ČR) pro hořkost a Cascade s Columbusem (US) na late hopping
  • 0,3 l za 73 Kč v Ochutnávkové pivnici
Krásně hustá pěna, drží, kroužkuje, znáte to. Vůně ukrutně výrazná, snad ještě více než u Zlaté rakety. Je v ní cítit hlavně sladké ovoce (poznávám meruňky) a trochu grepů, společně s mírně štiplavým chmelem. Chuť je velmi ovocná a i když jsou v ní cítit sladké ovocné tóny, vylézá zároveň i poměrně hodně hořkosti se středním řízem. Jmenovitě jsou opravdu hodně zase cítit meruňky a na konci doušku jakoby grepová trpkost. Doznívání je dlouhé, grepové a chmelově hořké. Naprosto excelentní IPA, kde jsou české chmely použity pro hořkost a americké pro "ochucení". Pitelnost je skvělá.

Aktualizace: Tak jsem díky Marleymu přišel na to, že tenhle kousek je spodně kvašený. Ale na etiketě je napsáno "ale".

Moje subjektivní hodnocení: nemůžu jinak než 9,5/10

Možná vám přijde, že tu hodně piv má opravdu velmi dobré hodnocení. Ale prostě všechno jsou to kvalitní piva... Zatím jich je ještě tolik, že nemusím pít ta "horší" :) Nicméně i tak je možné, že nějaké pivo nadhodnotím. Proto neustále opisuji přívlastek subjektivní. Na zdraví!


sobota 1. června 2013

Matuška Zlatá raketa

A tohle je další z mých top piv. Velmi silný a hořký ovocný ejl z emerických surovin (chmel a kvasnice), ve kterém exotické ovoce a hořkost útočí úplně všude. Pitelnost vzhledem k objemu alkoholu neuvěřitelná. Zkuste sami a uvidíte ;)

Moje subjektivní hodnocení: 9,5/10




pondělí 27. května 2013

Nomád Karel India Pale Ale

Poprvé za třináct piv se mi stalo, že jsem v OP dostal pivo do viditelně trochu špinavého skla. Ale což, jednou jim to odpustím. Vůně velmi citrusová a limetková ze začátku a chmelově zemitá. Po napití vystoupí velká chmelová hořkost, trochu ovoce a karamelu. Doznívání je hořké s náznakem ovoce a velmi zemité. Nejspíše po Kazbeku. Rovněž velmi příjemná záležitost

Moje subjektivní hodnocení: 8/10


Sv. Norbert India Pale Ale

Tak nějak mi připadne, že v tomhle pivu se dá najít skoro všechno :) Při prvním přivonění jsem okamžitě narazil na nějaké tropické sladké ovoce, na mysli mi vytanul ananas. Dále samozřejmě jakási štiplavá chmelová kořenitost. Po napiti docela solidní chmelová hořkost a menší říz, plné ovocné tělo (s citrusy) a chvílemi trochou kvasnic. Dojezd příjemně hořký se zbytkem exotiky, kvasnic a možná trochou karamelu. Velmi komplexní a pitelné pivo. Jo a pěna kroužkuje a drží na hladině.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10