neděle 30. června 2013

Mahr's Bräu Weisse

Naprosto slámová (žlutá) barva, na fotce je kvůli nepříznivým světelným podmínkám špatně oranžová. Pěna je v pořádku. Vůně citronová, kvasnicová, kyselejší, málo sladká. Chuť plná, velký říz, vanilka, trochu banánu. Dojezd mírně kyselejší, kořenitý. Chybí mi tam víc sladkosti a ovoce, v tomto je Mahr's pšenice trochu nevýrazná a to já osobně na weizenech nevyhledávám.

Moje subjektivní hodnocení: 6/10


sobota 29. června 2013

Kasteel Donker

Proti světlu tmavě rubínová barva. Hustá béžová pěna, která opadá pozvolna. Vůně nás zavádí do karamelové a sladové sladkosti, sem tam vykukuje i lékořice a rozinky a později i alkohol. V chuti je největší vjem sladkost. Přes ni jsou cítit tóny karamele, oříšků, sušeného ovoce a alkoholu. Doznívání je hřejivé a příjemně sladké. Ale teď si dám od sladkých piv chvíli pauzu...

Moje subjektivní hodnocení: 8/10


pátek 28. června 2013

Kaltenecker Kras

Nejvíce sladový ležák, jaký jsem kdy pil. Ve vůni i v chuti slad dominuje. Při každém přičichnutí se mi vybavuje obraz jak stojím nad hrncem díla (voda smíchaná se sešrotovaným sladem při výrobě piva) a dýchám vycházející výpary a vůně. Přesně takhle Kras voní. Říz je nižší až střední a hořkost nižší. Na mě je to už asi trochu moc, raději mám piva, kde slad spíše doplňuje ostatní vjemy.

Moje subjektivní hodnocení: 6,5/10 (ale neříkám, že to není povedený ležák)

čtvrtek 27. června 2013

Mahr's Bräu Der Weisse Bock

Mmmm, ještě teď se po něm olizuju. Výborný případ pšeničného kozla (bock - kozel). Nemusím snad zdůrazňovat, že pěna byla jak se patří. No ale ta vůně, ta byla čarovná. Sladká, s tóny karamelu, kávy, jemně alkoholu a vzdáleně i banánů, snad i rozinek. Chuť velmi plná, střední až nižší říz a opět karamel, banány a sladkost. Doznívání je plné toho všeho a celkově je to důstojný soupeř třeba pro Aventina.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10


Weltenburger Kloster Hefe-Weissbier Hell

Velmi příjemná německá pšenice. Pěna hustá a kroužkující po celou dobu konzumace Vůně nejvíce kvasničná a trošičku kořenitá. Chuť není úplně mega ovocná, tělo je středně plné, kvasnicové, jemně ovocné, s velkým řízem, jemnými ovocnými tóny, trochou vanilky a koriandru. Doznívání je v podobném duchu, velmi příjemné. Pitelnost je skvělá.

Moje subjektivní hodnocení: 8,5/10


Primátor Double

  • Pivovar Primátor
  • baltic porter
  • 24 % extraktu původní mladiny (jak to vařili? asi na litr mladiny kilo sladu :D)
  • 10,5 % alkoholu
  • 0,5 l za 24 Kč v Tescu
Tohle pivo je vražedné. Dal jsem si ho teď podruhé s přestávkou pár měsíců... A musím říct, že chutná úplně stejně jako poprvé. Ale tentokrát jsem si ho radši dal s kolegyní napůl, protože nemá cenu do sebe vytlačit celý lahváč. Je to pivo černé barvy, hnědou průměrnou pěnou a velmi sladkou vůní s náznaky alkoholu, kávy, švestek, rozinek. Po napití nejvíce vystoupí sladkost. Na škále sladkosti od 1 do 10 má toto pivo minimálně 14. Je to opravdu nejsilnější vjem, který v začátku doušku přebíjí všechny další složky. Když na chvíli odezní, sem tam vypluje zrníčko kávy či kousek rozinky, ale pak se vám ústa opět zalijí sladkostí a velkou alkoholovou hřejivostí.

Primátor Double se prostě nedá pít jen tak. Někdy si ho musím otevřít například ke stejku, ale bez možnosti něco po napití zakousnout se utopíte v cukru.

Moje subjektivní hodnocení: 5/10

Bundaberg Ginger (Beer)

Moje milá byla v Londýně a nevěděla prý, jaké mi mám koupit pivo, protože nikde nenašla nějaký pořádný obchod, pouze jeden s importovaným zbožím.Tak vzala tohle zázvorové z Austrálie, ale jako na potvoru to vlastně pivo není! S pivem to má společný jen název a to, že při výrobě je použito jistého druhu kvašení.  Slad a chmel tam nenajdeme. Jinak tam není skoro žádný alkohol a celkově je to spíše sladká limča - ve složení je sycená voda, zázvor,  třtinový cukr (40 g na tu flaštičku), přírodní aromata, kyselina citronová a askorbová, pektin a kvasnice.

Ale řekl jsem si, že už jsem ho tedy dostal a má to v názvu slovo pivo, tak ho pro tu srandu zrecenzuji :) A udělám to asi tímto shrnutím: sladká limonáda, ve které je opravdu zázvor, takže po něm voní i chutná a po napití člověk cítí takovou tu zázvorovou pikantnost. Celkově by to byl osvěžující nápoj bez zbytečné chemie, ale pořád je tam nehorázná darda cukru, která by se imho klidně dala omezit na polovinu. Ale ta lahev je epesní.

Moje subjektivní hodnocení: 6/10


středa 26. června 2013

U tří králů desítka

Aby někdo nebyl dotčen, že tu klasické ležáky nemám vůbec, tak zase jeden typicky český kousek přidávám. Jedná se o ukázkově povedenou světlou desítku - dobrá pěna, velmi kvasicová vůně s jemnou sladovostí. V chuti velký říz, jemná hořkost a další porce kvasnic. Jednoduché, dobré, pitelné.

Moje subjektivní hodnocení: 7/10






Kocour APA 11%

Takový průměrný ejlík. Pěna kroužkuje, vůně kvasnicová a lehce citrusová. Chuť docela dost hořká, citrusová, kvasnicová, jemně sladová, doznívání docela hořké. Pitelnost dobrá, náročnost nulová. Dobré na lemtání :)

Moje subjektivní hodocení: 6,5/10


úterý 25. června 2013

BrewDog 5 A.M. Saint

  • BrewDog
  • american amber ale
  • 12 % extraktu původní mladiny
  • 5 % alkoholu
  • 25 IBU
  • chmely Nelson Sauvin, Amarillo; na studené chmelení: Simcoe, Cascade, Centennial. Ahtanum, Nelson Sauvin
  • 0,33 l z Pivních klenotů (Pivní lékárna)
Čirá tmavě rudá barva, průměrná béžová pěna, poměrně rychle opadne. Vůně je neuvěřitelně ovocná a trochu karamelová. Narazíme v ní například na broskve, grapefruity. V doušku je cítit vyšší říz, mírná chmelová hořkost a kořenitost spolu s dříve zmíněným ovocem a sladovým karamelem. Doznívání je jemňounká hořkost na vlně karamelu a grepu.

Moje subjektivní hodnocení: 8,5/10