Zobrazují se příspěvky se štítkemnetopýr. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemnetopýr. Zobrazit všechny příspěvky

pátek 3. května 2013

Jihlavský Radniční Postapocalyptic Ale Cascade

Čtvrté ale (to je hrozný slovo, dá se říct v jakémkoliv rodě, aniž by to znělo úplně divně) ze série PAA. Tentokrát s americkým chmelem Cascade. Barva a pěna pořád stejná, chuť velmi hořká, trochu citrusová. Hodně příjemné a velmi pitelné. Z celé série pro mě zatím nejlepší.

Moje subjektivní hodnocení: 8/10


středa 24. dubna 2013

Kocour Quarterback

  • Pivovar kocour
  • double india pale ale
  • 19 % extraktu původní mladiny
  • 8,6 % alkoholu
  • 0,3 l za 40 Kč v Klubu Netopýr
Extra ordinary pivo. Úžasně plná vůně. Plná čeho? Citrusů (grepů, pomerančů), zemitých chmelů, možná dokonce i alkoholů a nějakých karamelů. Bombastická pěna. Hustá, dlouhotrvající a kroužkující až oči přechází. Velmi hořká chuť, jemně pomerančová, karamelová, ke konci snad alkoholová a doznívající v hořkosti, jemném karamelu a při ohřátí i alkoholu. Velmi plné tělo. Pije se docela těžko, ale vychutnávat si ho je skvělé.

Moje subjektivní hodnocení: 8,5/10


čtvrtek 18. dubna 2013

Matuška E.S.B.

  • Pivovar Matuška
  • extra strong bitter
  • 14 % extraktu původní mladiny
  • 5,7 % alkoholu
  • hořkost 45 EBU
  • chmely Cascade (US), Fuggle (UK), Bramling Cross (UK)
  • 0,5 l za 55 Kč v Netopýru
Extra special bitter je doména britských pivovarů. V Matuškovic pojetí má zase nehoráznu, hustou, kroužkující pěnu (už je to nuda, že?). Ale vůně je překvapivě docela nevýrazná, trochu chmelově kořenitá a malinko ovocná (by the way, jak jsme teď vařili doma pivo z Fugglu, tak ho tam člověk hned poznal). Chuť je mírně hořká, s větším řízem a jemně ovocno-kořenitá. Doznívání podobné. Celkově asi pitelné pivo, ale čekal jsem ho výraznější.

Moje subjektivní hodnocení: 7/10




úterý 16. dubna 2013

Jihlavský Radniční Postapocalyptic Ale Challenger


Již třetí Ale z postapokalyptické série, tentokrát s chmelem Challenger. Pro mě zatím nejslabší, protože zrovna tento chmel tam vytvořil opravdu prazvláštní chutě... Takové... Kruci, asi je nepopíšu. Ale pěna i říz v pořádku :)

Moje subjektivní hodnocení: 6/10



čtvrtek 11. dubna 2013

Kocour Samurai

  • Pivovar Kocour
  • american india pale ale
  • 14 % extraktu původní mladiny
  • 6 % alkoholu, nebo tak nějak, zdroje se liší...
  • hořkost cca 70 EBU
  • 0,5 l za 49 Kč v Netopýru, jako obvykle
Ne moc výrazná vůně, ale jsou v ní cítit citrusy, trocha karamelu. Pěna je hustá, drží a nádherně kroužkuje. Chuť je velmi chmelově hořká, citrusová, lehce sladová. Doznívání je hodně karamelové, citrusové, a trošičku chmelové. Dobře pitelný tak trochu jiný IPA.

Moje subjektivní hodnocení: 7,5/10


úterý 9. dubna 2013

Rittmayer Smokey George

Tohle je rauchbier, který se od ostatních liší nakuřováním sladu - místo bukového/dubového dřeva se nakuřuje nad pravou skotskou rašelinou. A je to opravdu poznat v chuti i ve vůni. Pěna teda není nejlepší, ale to se asi dá odpustit. No a ve vůni je kouř cítit, nicméně se neprojevuje chutěmi uzeného masa, nýbrž spíš  opravdovým kouřem a něčím, co bude asi ta rašelina. V chuti je to podobné a v doznívání máte na konci trošičku sladu a jakousi zvláštní (avšak pro mě příjemnou) "pachuť" jakoby starého dřeva. Ale je to zážitek :). Vyšší říz podporoval pitelnost.

Moje subjektivní hodnocení: 8/10


pondělí 8. dubna 2013

Budějovický Budvar Bud

Toto pivo má být speciální tím, že na rozdíl od normálního Budu je nefiltrované a chmel do něho dali čerstvě sklizený. Pěna není úplně dobrá, docela rychle opadá, ale jemně kroužkuje. Vůně je docela nevýrazná a hodně sladová. Chuť opět sladká, sladová, s opravdu slabou chmelovou hořkostí na začátku a jemným sladovým dojezdem. Očekával jsem víc, ale úplná nuda to určitě není.

Moje subjektivní hodnocení: 6,5/10


Matuška Apollo Galaxy

  • Pivovar Matuška
  • american india pale ale
  • 13 % extraktu původní mladiny
  • 5,5 % alkoholu
  • chmely: Apollo (US), Citra(US), Galaxy (AU)
  • slady: plzeňský, bavorský, karapils
  • 0,5 l za 54 Kč v Klubu Netopýr
Na tohle pivo jsem se těšil, protože dle slov Matuškových by mělo mít výrazné aroma jejich IPA Zlaté rakety a pitelnost APA Californie. U vůně se to povedlo dokonale. Ta je skutečně dominantní a vystupují v ní hlavně citrusy, nejvíce grepy a mnoho exotického ovoce, například maracuja nebo pomelo a takové věci :). Už to zní jako klišé, ale pěnu Matuška opravdu umí. Hustá, dlouhotrvající, kroužkuje, paráda. Chuť je výrazně chmelově hořká, trochu kořenitá a také se všěmi těmi ovocnými chutěmi popsanými ve vůni. Jak ale poznamenal Filip, je trochu vodová a pivo nemá tak plné tělo. Doznívání je chmelově hořké se zbytky citrusů a opravdu trochou kvasnic na konci. Pro mě je to ve výsledku velmi dobré pivo, ale skoro se mi zdá ta Zlatá raketa i přes svoje EPM a obsah alkoholu pitelnější :)
 

Moje subjektivní hodnocení: 8/10

Fotka se zase ne úplně povedla. Dávám to za vinu tomu, že vždy se snažím fotit co nejrychleji, abych své společníky tolik nezdržoval od prvního napití. Budu to muset nějak vykoumat :)


pondělí 25. března 2013

Matuška California

Ukázalo se, že jsem schopen vydržet bez ochutnávání piva i dva dny. Ale teď ke Californii. Má krásnou a hustou pěnu, která ve sklenici vydrží déle a kroužkuje. Vůně je na Matuškovic poměry poněkud málo výrazná, ale vynikají citrusové, nejvíce pomerančové tóny a malinko kvasnic. Po napití přijde velká chmelová hořkost, další citrusy vepředu s grepy/pomeranči a lehká sladovost. Doznívání je hořké a kvasnicové. Velmi pitelné pivo.

Moje subjektivní hodnocení: 7,9/10




pondělí 18. března 2013

Matuška Námořník

  • Pivovar Matuška Broumy
  • polotmavý ležák
  • 15 % extraktu původní mladiny
  • 6,3 % alkoholu
  • chmely Agnus, Premiant, ŽPČ
  • 0,5 l za 55 Kč v Klubu Netopýr
Velmi chmelený polotmavý ležák, který chutná úplně jak nějaký svrchňák. Bude to kvůli chmelu Agnus, který je z českých nejhořčejší a hodně aromatický. Pivo má výbornou hustou a trvající pěnu, která ukázkově kroužkuje (od Matušky jsem taky nikdy nic jiného zatím neviděl). Vůně je velmi výrazná! Ale po čem, to vám neřeknu. Tady se objevuje ten problém, že nejsem zkušený degustátor. Prostě mi to po něčem šíleně voní, ale nejsem schopen říct po čem. Na Recenzích jsem si tedy přečetl, že to bude asi slad. Ale přiznám se, že sám bych to nepoznal. Chuť je velmi chmelově hořká a kořenitá, sladová (hehe) a s vyšším řízem. Trochu se mi zdá, že tam vystupují citrusy. To by mohlo znamenat, že mimo výše uvedených českých chmelů Matuškovic kluci použili i americký Columbus, ale to nemám ověřeno. Doznívání je hořké. A taky je to skvěle pitelné :)

Moje subjektivní hodnocení: 7,5/10

neděle 17. března 2013

Nomád Ostružinový ale

No už od pohledu je velmi špatná pěna, o pěně vlastně nemůže být ani řeč, prostě tam skoro není. Nevím, čím to je, když Pivníci měli pěnu krásnou a nevěřím tomu, že by to nějak zkazili v Netopýrovi. Vůně je málo výrazná a světe div se, ostružinová. Po napití ucítíte menší říz, lehce ostružiny (zase nečekaně) a v doznívání se toto ovoce snoubí s lehkou chmelovou chutí. Škoda té pěny a řízu.

Subjektivní hodnocení: 5,5/10

Sorry za ne úplně ostrou fotku.


neděle 10. března 2013

Jihlavský Radniční Postapocalyptic Ale Motueka

Druhý díl jihlavského experimentu, tentokrát s chmelem Motueka. Z jednoho zdroje jsem slyšel, že prý jihlavští zkazili dvě várky a vylévali je, tohle je třetí.

I tak se ale asi někde stala ještě malinká chybka, protože pivo moc nepěnilo…

Vsuvka: mám docela dilema, a to sice v tom, v jakém čase mám na tomto blogu vlastnosti piva popisovat. V přítomném či minulém?

ale nějaká pěna tam určitě byla, na hladině dokonce nějakou chvíli držela a snažila se o kroužkování. No a vůně už byla naprosto v pořádku. Všechny PPA jsou chmeleny pětkrát (teda aspoň myslím), takže ještě aby ne. Velmi výrazná, silně kořenitá a citrusová. V chuti velmi silná chmelová hořkost, trocha citrusů a sladovosti. Doznívání bylo chmelové, lehce nahořklé a citrusové. Říz mírně vyšší, příjemný.

Oproti první verzi s Kazbekem je Motueka rozhodně více hořčí a kořenitější. Už se těším na tu březnovou!

Moje subjektivní hodnocení: 7,5/10


Hoppy Beerday - (domácí) ale

  • Domovarník Jarek (Zvíře)
  • 13 % extraktu původní mladiny
  • chmely Tomahawk, Centennial, Cascade
  • 0,5 l v Klubu Netopýr
Dostalo se mi zajímavé příležitosti ochutnat v Netopýrovi pivo, které uvařil jeden z jeho návštěvníků k příležitosti narozenin jiného návštěvníka. Nebylo všem k mání a já měl tu čest ho ochutnat. Opět se omlouvám, že jsem z natěšenosti zapomněl vyfotit hned po přinesení.

Pěna hustá, stabilní, výborná, skvěle kroužkuje. Vůně je velmi výrazně citrusová a chmelově kořenitá. Střední říz, chuť dosti chmelově hořká (prý 70-80 IBU), citrusová, trošičku sladová. Doznívání je hořké, citrusové a zároveň malinko nasládlé. No a celkově je to pitelné jak hrom a jestli podobný ale taky jednou uvařím, tak budu skákat radostí do stropu :)

Moje subjektivní hodnocení: 8,5/10



Oslavany Zámecká třináctka

Tak teď zase něco spodně kvašeného. Prý bylo před dvěma dny v pivovaru stočeno, takže čerstvější už si člověk skoro nemůže přát. Docela průměrná (v dobrém smyslu) pěna, je hustá a ve sklenici nějakou chvíli vydrží. Vůně je hodně kvasnicová, jemně karamelová a trochu chmelově kořenitá. Chuť se nese v podobném duchu. Velmi výrazně vystupují kvasnice, které dělají společnost nevtíravé chmelové hořkosti. Karamel a sladová chuť se krčí trochu v pozadí. Říz střední, doznívání opět kvasnicové, nasládlé.

Malá vsuvka: připomínám, že všechno, co tu píšu, je vysoce subjektivní. Nemám žádné degustátorské zkoušky, dokonce jsem ani nečetl mnoho teoretických příruček. Prostě píšu to, co si myslím, že v pivu je, takže to klidně nemusí být trochu, ba úplně pravda :)

Celkově je to velmi příjemně pitelné pivo, na němž se v mém případě rozhodně podepsala jeho čerstvost.

Moje subjektivní hodnocení: 6,5/10


pátek 8. března 2013

Schneider Aventinus Weizen-Eisbock

Tak toto je pivo, kvůli kterému je plno lidí schopno čekat frontu před otevřením Netopýra. Vyrábí se zajímavým způsobem, který zahrnuje zmražení na teplotu kolem -25 °C a pak odebírání ledu, aby bylo silnější a více výraznější po všech stránkách (velmi zjednodušeně napsáno, sám tomu taky úplně nerozumím). Ačkoliv jsem se těšil na velkou variaci chutí a vůní, sám jsem tam našel jen… no… banán a alkohol. Tyto dvě složky jsou v chuti i vůni opravdu nejvíce výrazné. Po napití jsem možná měl pocit, že tam jsou i nějaké lehce karamelové a švestkové tóny, nicméně opravdu velmi slabě a všechno mi po polknutí přebíjela alkoholová hřejivost. Celkově velmi zajímavé a výrazné pivo, ale pro mě už je až moc silné.

Moje subjektivní hodnocení: 8/10

Pozn.: Tento večer se mi nedařilo udělat dobré fotky, tak to prosím nějak překousnětě :)

pondělí 4. března 2013

Starokladno Royal Stout

  • Starokladenský pivovar
  • stout
  • 13,6 % extraktu původní mladiny
  • 5 % alkoholu
  • 0,5 l za 42 Kč v Klubu Netopýr
Když si člověk myslí, že si dá po čtyřech dnech pokoj od hospod a ochutnávek, dají na pivnici na ochutnávku toto. Nešlo odolat a to je dobře. Velmi tmavě černé pivo s krásnou hnědou, lehce kroužkující pěnou a čokoládovou vůní, ve které se ještě objevuje mléko a káva. Fantazie. Po napití přichází do úst úžasná mléčná kávovost spolu s čokoládou, trochou ovsa a kávovou hořkostí. Říz nižší, přesně jak má být. Všechno tohle doznívá opět v kávě a jemném ovsu. Co mi trochu chybělo, tak že doznívání by mohlo být ještě o trochu sušší. Nicméně takhle nějak by měl prosím podle mě chutnat stout! Neodolal jsem a dal jsem si pak ještě jednoho malého :)


sobota 2. března 2013

U Tří růží novozélandský ležák

Toto je prosím důkaz, že i český světlý ležák se dá vařit neobyčejně zajímavě. Dle mých informací byl k vaření použit novozélandský chmel Motueka (ten můžeme znát také z Kocoura Haka) společně se Sládkem. No a tato kombinace udělala divy. 

I přes to, že je pivo kvašené spodně, najdeme ve vůni jemné citrusy společně s něčím, co jsem já nazval oříšky (ale nejsem si tím úplně jistý) a chmelem. V chuti je tato kombinace rovněž, po napití trocha citrusů a příjemně vysoká chmelová hořkost, kterou při doznívání nahradí kvasnice. Skvělým prvkem je také pěna, která opadává velmi pozvolna a kroužkuje. Vyšší říz se sem hodí. Opravdu dobře uvařené a svěží pivo!

Omlouvám se za fotku, nějak jsem zapomněl fotit po donesení a vzpomněl jsem si asi po 3 minutách.


čtvrtek 28. února 2013

Kasteel Rouge

  • Brouwerij Van Honsebrouck (Belgie) 
  • ovocné pivo
  • 8 % alkoholu 
  • 0,3 l za 68 Kč v Klubu Netopýr
Na úvod prozradím, že toto pivo je pro mě zklamáním. Je to sice moje první setkání se stylem fruit beer, ale čekal jsem od toho trochu větší komplexnost. Možná je to mými chuťovými buňkami, ale téměř celou konzumaci mi to chutnalo jako perlivá třešňová šťáva. Chmelovou hořkost, či jinou pivní složku jsem tam nacházel velmi vzdáleně, a pokud bych se nesnažil, vůbec ke mně nedojde. Chutnalo to velmi sladce a výrazně po třešních, člověk měl po každém doušku v puse zalepeno, ale dojezd byl mírně kyselý. A 24 gramů ethanolu bych tam objevil leda tak po chemickém rozboru.

Zase předesílám, že bude-li možnost ochutnat něco dalšího z tohoto stylu, určitě ho znova zkusím, ale tohle mě bohužel ničím nezaujalo :)

Mimochodem, rozdíl mezi pravým ovocným pivem a třeba radlerem je ten, že do ovocného piva se ovocná složka přidává při kvašení piva. Radlery, kterým se u nás také říká ovocná piva, jsou pouze obyčejná piva ředěná limonádou. To jen tak pro pořádek.


úterý 26. února 2013

Weihenstephaner Korbinian

  • Bayerische Staatsbrauerei Weihenstephan (Německo)
  • doppelbock
  • 16,5 % extraktu původní mladiny
  • 7,4 % alkoholu
  • 0,5 l za 59 Kč v Klubu Netopýr
Velmi tmavě rudá a neprůhledná barva, pěna s malými bublinkami, zanedlouho opadne, ale v malé vrstvičce se drží na hladině a jemně kroužkuje. Rozinková a karamelová vůně. Po napití se prvně dere do popředí karamel, který následně přechází v jemnou kávovost. Říz střední, tak akorát. Alkohol v chuti nenacházím, ale ke konci půllitru to začíná být znát. Tenhle kousek se taky povedl :) IBU 32