úterý 9. července 2013

BrewDog Dead Pony Club

Zlatá čirá barva, kvalitní pěna se středními bublinkami, ve sklenici drží dlouho. Už při nalévání ucítíte neuvěřitelnou ovocnou vůni. Po přivonění vás zasáhne závan tropického ovoce v čele s grepy, ananasy a pomelem. Po napití tato bomba vystoupí společně s velkým osvěžujícím řízem a velkou chmelovou hořkostí. Ke konci doušku se objeví trocha příjemné kyselosti a doznívání je krásně hořké s náznakem citrusů a lehké zemitosti. Tělo je méně plné, ale pitelnost proklatě nebezpečná. Každé polknutí vybízí k dalšímu napití. 

Moje subjektivní hodnocení: 9/10

Škoda, že Zoner Photo Studio nemá filtr "vyčistit špinavou sklenici". Tohle je opravdu ukázkový příklad toho, jak se sklenice může podepsat na vzhledu piva. Asi jsem měl starší utěrku, nebo já nevím :/ Na tu fotku si ze studu ani nedám vodoznak :D


pondělí 8. července 2013

Belhaven Scottish Stout

Tento stout má černou naprosto neprůhlednou barvu a hustou béžovou pěnu, která opadá po pár minutách. Vůně je pražená, skoro až kouřová a jemně čokoládová. V těle dominuje opět nakuřovanost a praženost sladu, vyčnívají jemné čokoládové tóny. Doznívání je velmi dlouhé a příjemné. Pražené, čokoládové a trochu hřejivé. Je spíš hořčejší než sladší, ale pitelnost je skvělá. Škoda té čiré lahve... Kdybych ho neměl z temného sklepa Pivní lékárny, kdo ví, jak by chutnal.

Moje subjektivní hodnocení: 8,5/10


neděle 7. července 2013

Sentický Kvasar 11% letní ležák

Pivo ze Sentic se od normálních ležáků liší tím, že se do něj při kvašení přidává kvalitní včelí med. Pivo má tedy vlastnosti ležáku obohacené o jakési zjemnění. V chuti je sladší, méně hořké a med je tam opravdu cítit. Pitelnost je výborná. Třetinka do mě padla do pěti minut.

Moje subjektivní hodnocení: 8/10

sobota 6. července 2013

AleBrowar Amber Boy

Výborná pěna, kroužkuje jak o život. Krásně hnědá zakalená barva. Vůně je kombinace oříšků, karamelu, jemné praženosti a trochy ovocnosti z amerických chmelů. Říz je menší, tělo docela plné, vyčnívají zase oříšky, karamel a jemná hořkost s jistou kořenitostí a zemitostí, které se projevují v doznívání. To je dlouhé a příjemné. Pitelnost výborná. Skvělé pivo.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10

pátek 5. července 2013

Průběžné zhodnocení existence tohoto blogu

Asi po 4 měsících si snad můžu dovolit zhodnotit to, jak moc jsem se přiblížil záměru, který jsem si koncem února vytyčil. Jak se asi dalo čekat, přibylo zde od této doby spoustu popisů piv, které už jsem si dovolil nazvat recenzemi. Pořád samozřejmě platí, že si nehraju na žádného odborníka a za jakousi správnost popisů neručím, jsou to moje subjektivní dojmy. Nicméně s tím, jak ochutnávám víc a víc nových piv, se mi zdá, že se přímou úměrou zvyšují moje schopnosti na jejich popisování. Bohužel nějak nevyšlo popisování hospod a restaurací, takovýto příspěvek jsem napsal jen jeden. Napadlo mě ale, že bych tu sem tam mohlo sesmolit nějaké zamyšlení nad tolik diskutovaným stavem české pivní kultury a podobně, nicméně nevím ,jestli by se vám to chtělo číst

Co se týče počtů recenzí a celkové aktivity... Sám se divím, kolik piv to vlastně ochutnávám a v jaké četnosti  se tu nové popisky objevují. Jelikož už jsem v dřívějších letech vytvořil a spravoval mnoho blogů i různých webů, měl obavy z toho, že tento blog skončí jako všechno předtím - budu ho pár týdnů aktualizovat a pak mě to přestane bavit. Fakt, že se tak zatím nestalo, a že četnost příspěvků je spíše stoupající, je myslím jasný důkaz toho, že to s pivem i tímto blogem myslím opravdu vážně. Momentálně mám v plánu vydávat právě jednu recenzi denně, protože bych byl nerad aby nějaká zajímavá piva zapadla když za den ochutnám třeba tři. Mimochodem při psaní tohoto textu mám další dvě piva ve frontě a večer nejspíše přibudou dvě další.


Rovněž mě těší, že pravidelných čtenářů si blog našel poměrně dost a i díky mé propagaci stále přicházejí noví. Například za červen jsem měl 819 návštěv od 384 unikátních lidí. Za to jsem strašně rád a doufám, že lidé díky mě přicházejí na nová dobrá piva a rozšiřují si obzory. No ad reklama. Zkoušel jsem ji nahodit dvakrát a příjmy z ní jsou minimální, tudíž se nevyplatí vás s ní otravovat. Pokud ale máte chuť mě za mé psaní a focení odměnit, můžete mi poslat pár korun přes PayPal tlačítko vpravo. Budu rád, nicméně samozřejmě nikoho nenutím a nikdo si snad nemyslí, že bych toto všechno dělal kvůli penězům :)

Tož tak a budu rád, když mi do komentářů napíšete vaše dojmy, co byste změnili, co se vám líbí a podobně.

Na kopečku Bavorská pšenice

Solidní pěna, která trochu kroužkuje, karamelová barva. Vůně výrazně praženě sladová, jako když si čichnete k "barvícímu" sladu. Chuť karamelová a sladová, vyšší říz, velmi malá hořkost a v doznívání konečně vykukují náznaky pšenice - sladkost a trochu banánů, snad i vanilky. Nic jsem od toho piva nečekal a příjemně mě překvapilo.

Moje subjektivní hodnocení: 7/10


čtvrtek 4. července 2013

Falkon Stalker IPA #4

Wow! Nehorázně ovocná vůně. Opravdu výrazně jsou cítit tropická ovoce jako pomelo, maracuja, ananas, grepy, pomeranče. Excelentní. Chuť velmi chmelově hořká a zemitá, spolu s další náloží pomela a maracuji, které se vám rozvalují na jazyku a dělají v puse atmosféru tropické plantáže. Říz je střední, optimální. Ke konci dominuje hlavně hořkost, trochu karamelu a zbytek ovocné bomby. Pěna je samozřejmě hustá a kroužkuje až do konce. I když je to docela prokvašená šestnáctka, pitelnost je výborná a alkohol v chuti nenalezen. Tohle se Kubovi fakt povedlo!

Tak to jsem z toho jelen. Když se podívám na svou recenzi Stalkera číslo tři, tak ten je vyrobený ze stejných surovin, pouze tam není slad Crystal, nicméně chmely jsou, zdá se, totožné. Je tedy zvláštní, že tahle čtvrtá verze byla tolik ovocná. Možná je tam chmelů víc a drastičtěji chmelená za studena. Každopádně čtyřka mi chutnala o dost víc a dostává za to patřičné hodnocení!

Moje subjektivní hodnocení: 9,5/10



středa 3. července 2013

Hendrych H8

Bohužel nevím, kolik tento kousek má alkoholu, ale tipl bych si, že kolem tří a půl procent. Stylem je to klasický český ležák, jen je slabší, než je teď u nás zvykem. Ale skoro byste to na něm nepoznali. Pěna je vynikajícně hustá a kroužkující, vůně hodně kvasnicová a sladová. Tělo pravda ne úplně plné, ale krásně sladové a hodně hořké. Ve Vrchlabí chmelovými šiškami zřejmě nešetří. Doznívání pak mírně sladové, kvasnicové a hořké. Pitelnost je, jak by se dalo čekat, skvělá. Ale třeba já osobně bych si jako letní pití zvolil včerejší Rugby Ale od Nomáda. Strašně jsem si v pivech zvykl na ovocná aromata, která v ležácích chmelených českými nearomatickými chmely těžko budu hledat.

Moje subjektivní hodnocení: 7,5/10

Foto zase klame, pivo je spíše žlutější.

úterý 2. července 2013

Nomád Rugby Ale

Příjemná zlatá zakalená barva a kroužkující krémová pěna, která zůstává na hladině až do konce. Vůně  velmi kvasnicová, chmelově zemitá a kořenitá, trochu citrusová. Chuť velmi osvěžující a lehká, tělo méně plné, za to jemně aromatické po použitém chmelu. Chmelová hořkost vyšší, příjemná. Doznívání kvasnicové, zemité, hořké a trochu citrónové. Tohle se naopak Nomádům povedlo na jedničku. Výborný letní ejl, i když to nemá v názvu!

Moje subjektivní hodnocení: 8/10


pondělí 1. července 2013

Weltenburger Kloster Asam Bock

Opravdu krémová pěna, chvíli kroužkuje a po pár minutách opadá. Tmavá rubínová barva. Vůně je velmi sladká, nejvíce v ní vystupují rozinky, pak sladová složka a trochu alkohol. V chuti dominuje karamel, káva, rozinky, sušené ovoce a doznívání je pak sladké, karamelové, kávové a hřejivé. Tolik k tomu, že jsem si dal pauzu od sladkých piv :D Ona mají opravdu svoje kouzlo, ale ta sladkost přidává k náročnosti pití.

Moje subjektivní hodnocení: 9/10